Camp America
Studenckie wakacje w USA nr 1 w Polsce! Bilet lotniczy, zakwaterowanie i wyżywienie gratis, koszt programu 299 + 399 + 1949 zł (3 raty, cena zawiera ubezpieczenie) plus $ 160 wiza USA - zapraszamy!
Programy Korzyści Jak wyjechać Zgłoś się Pobierz broszurę FAQ - odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania Kontakt Zapisz się i przyjdź na spotkanie informacyjne

Widok z Rockefeller Center

Wylądowałam w Nowym Jorku wieczorem, wzięłam taksówkę i zaczęłam się nerwowo rozglądać – gdzie to miasto, gdzie te wieżowce, jakoś tu pusto i ciemno! Rozczarowana patrzylam w prawą stronę na jakąś ciemną rzekę myśląc, że widocznie jedziemy obwodnicą i nic dzisiaj nie zobaczę. Instynktownie odwróciłam głowę w lewo i zamarłam – cały Manhattan widoczny był wśród świateł budynków, mostów i portów! Zauroczona i ukontentowana dałam się zawieźć na miejsce noclegu.

Przez kolejnych dziewięć dni starałam się zobaczyć jak najwięcej Manhattanu metodą najtańszą i najbardziej empiryczną. Mój tata przeszedł swego czasu całą wyspę wzdłuż i wszerz w 3 dni i to w chodakach. Najwidoczniej albo 30 lat temu ruch pieszych był luźniejszy, albo wyspa była mniejsza! Zdecydowanie polecam jeżdżenie metrem w wybrane punkty (koszt jednego zejścia pod ziemię to 1 dolar) – zaoszczędza to bardzo dużo czasu. Radzę też planować zwiedzanie jednej okolicy na raz. Niezbędnym punktem programu powinno być udanie się co jakiś czas do miejsc "relaksujących" – takich, jak most Brookliński (świetna panorama miasta), Central Park (nie próbujcie przejść go całego, lepiej położyć się na trawie na Sheep Meadow i podziwiać górujące nad drzewami okoliczne wieżowce oraz doświadczać ciszy będącej rzadkością w samym mieście), czy kampusy uczelni (na przykład Columbia University przy 116-tej ulicy).

Obowiązkowo musisz też z wyższością spojrzeć na NYC. Czyli z góry. Zdecydowanie odradzam jednak słynny Empire State Building (wiem, wiem, i tak się tam wybierzesz!;-). Na 102 piętro dostaniesz się za 32 dolary, postoisz w kolejce 3 godziny i dasz się złapać w sklepie z pamiątkami. Taki sam widok, a w mniejszym tłoku i taniej (bo 30-dolarowy bilet upoważnia do dwóch wstępów - w dzień oraz wieczorem) jest z Rockefeller Center przy 49-tej ulicy. Ważna uwaga – wybierz dzień bezchmurny i bezsmogowy, bo możesz zobaczyć szary dym zamiast miasta! Dodatkowo, zobaczysz stamtąd "Panią z Latarką" – Statua Wolności dobrze wygląda albo z góry, albo z brzegu morza w Battery Park. Z jakimkolwiek celem mija się jednak stanie w kolejce po bilety do niej, kosztujące około 20 dolarów, potem stanie w kolejce do łodzi, a potem gnieżdżenie się na pokładzie, tylko po to, aby przespacerować się po wyspie pod pomnikiem. Moim zdaniem lepiej jest podziwiać majestat Statui porównując ją do ogromu miasta, którego jest symbolem. Pewnie jednak i tak wybierzesz się na tę wyspę. ;-)

Zakupy. W wakacje można stracić głowę – wszędzie promocje, przeceny i natłok sklepów. Do Century 21, jednej z naj- większych sieci dyskontów, zdecydowanie warto się wybrać, zwłaszcza, że największy sklep znajduje się przy Ground Zero (skrzyżowanie ulic Cortland i Church). Zrobić to należy jednak głównie z ciekawości, gdyż zrobienie tam zakupów graniczy z cudem – tłum ludzi, masa ubrań, brak wolnych przymierzalni, wszechobecny chaos. Najlepiej jest wybrać się do outletu poza granice metropolii, a do „zwykłych” sklepów wchodzić celem zażycia odrobiny chłodu klimatyzacji. Ewentualnie można przejść się po Abercrombie & Fitch, gdzie przy wejściu i każdym załamaniu korytarza i schodów stoi osoba zatrudniona tylko po to, aby mówić klientom „Hi! How are you?”. Plus świetna muzyka – płyty do kupienia przy kasach. Adres - Piąta Aleja, numer 720. Jeśli jednak chcesz coś kupić w sklepie A&F, to pójdź tam rano, gdyż po 14-tej jedyny dostępny tam rozmiar to damskie S ;-) .

Nowy Jork to miasto możliwości. Miasto, które nigdy nie śpi – pójdź na Times Square w dzień, a potem wróć tam około północy i znajdź trzy różnice - nie będzie to łatwe! Największe szanse masz po spektaklu na Broadwayu. Bilety należy kupić w kasie bocznej na 40-tej ulicy, oszczędza się dzięki temu prawie 75% ceny teatralnej, choć jest ryzyko, że pożądane spektakle będą wyprzedane.

W Nowym Jorku znajdziesz też mnóstwo sztuki dostępnej dla każdego. Ostatnio były to sztuczne dwudziestometrowe wodospady umieszczone pod mostami i w portach. Widok niesamowity. I za darmo!

Autorką artykułu jest Karolina Wleklik, Camp America


Camp America (United Kingdom) Camp America (Australia) Camp America (New Zealand) Camp America (Switzerland) Camp America (Austria) Camp America (Germany)

Work and travel - typy programów | Camp America | Resort America | Zgłoś się! | Twoje konto


American Institute for Foreign Study (UK) Ltd. Registered in England No. 939488 at 37 Queen's Gate, London SW7 5HR United Kingdom