Camp America
Studenckie wakacje w USA nr 1 w Polsce! Bilet lotniczy, zakwaterowanie i wyżywienie gratis, koszt programu 299 + 399 + 1949 zł (3 raty, cena zawiera ubezpieczenie) plus $ 160 wiza USA - zapraszamy!
Programy Korzyści Jak wyjechać Zgłoś się Pobierz broszurę FAQ - odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania Kontakt Zapisz się i przyjdź na spotkanie informacyjne

Floryda - impresje i porady uczestnika

Jeśli nie straszne ci węże, rekiny i aligatory... ruszaj śmiało na Florydę!


Ruszaj na południe!

Zostało Ci trochę czasu po kampie? Chciałbyś wypocząć w ciepłym klimacie, nad oceanem, pod palmami? Jeśli niestraszne Ci są węże, rekiny i aligatory, ruszaj śmiało na Florydę. Jeżeli zarezerwujesz swój bilet lotniczy do Miami w połowie wakacji, może on kosztować tylko 50$ wraz ze wszystkimi opłatami, pod warunkiem, że będzie to lot z dużego miasta, jak Nowy Jork, czy Boston.

Auta dla bogatych?

Jeżeli jednak chcesz zwiedzić po drodze kawałek Stanów, koniecznie sprawdź oferty Auto Driveaway. Firma ta specjalizuje się w dostarczaniu samochodów bogatym Amerykanom, którym zwyczajnie nie chce się jechać przez kilka stanów. W praktyce wygląda to tak, że wpłacasz niewielką, w pełni zwracalną kaucję (około 250$), dostajesz samochód i kilka dni na dostarczenie go do ustalonego miejsca odbioru. Dzięki temu Twoje koszty podróży to jedynie cena benzyny. Ponieważ Floryda jest ulubionym miejscem osiedlania się wielu starszych Amerykanów, firma Auto Driveaway często dysponuje dużą ilością samochodów, które trzeba tam dostarczyć.

Lecisz? Wypożycz!

Jeżeli wybrałeś bilet lotniczy i zamierzasz zwiedzić kawałek Florydy, na miejscu koniecznie wypożycz sobie samochód. Jeśli zarezerwujesz go wcześniej, będziesz mógł odebrać go bezpośrednio z lotniska. Marzy Ci się kabriolet? Nic prostszego, cena wypożyczenia na dobę za czteroosobowy samochód to przy wcześniejszej rezerwacji około 45-55$ (firma Dollar).

Miami Beach do rana

Z lotniska ruszaj śmiało na słynną Miami Beach. Ta wyspa to jedna olbrzymia plaża, składająca się z palm, hoteli, knajp, restauracji i ekskluzywnych klubów. Miami Beach zawsze pełna jest ludzi. Gdy tam będziesz, na pewno przypomną Ci się malownicze scenerie znane z serialu „Policjanci z Miami”. Notabene, to właśnie ten serial zwrócił uwagę Amerykanów na Miami i przyczynił się do popularności tego miasta. Na plażach codziennie organizowane są turnieje siatkówki plażowej z atrakcyjnymi nagrodami, a wieczorami rozpoczynają się imprezy trwające do samego świtu. Ze względu na dość wysokie ceny, na nocleg warto jednak zatrzymać się nieco dalej, np. przy wyjeździe z miasta.

Key West, rafy, delfiny i koty Hemingwaya

Z Miami jedź prosto na Key West. Jest to małe, magiczne miasteczko znajdujące się na końcu łańcucha wysp "Florida Keys", połączonych autostradą - najdłuższą na świecie, położoną nad oceanem, w której skład wchodzą aż 42 mosty. Jest to jednocześnie najbardziej wysunięty na południe punkt kontynentalnych Stanów Zjednoczonych. Key West zaskoczy Cię masą atrakcji. Jeżeli interesujesz się historią, koniecznie musisz zobaczyć słynny dom Ernesta Hemingwaya. W domu podobno mieszka ponad czterdzieści kotów – potomków kota pisarza. Koniecznie zarezerwuj sobie również wieczorny rejs statkiem wokół wysp. Widok zachodzącego słońca jest niezapomniany. Jeżeli natomiast chciałbyś popływać w oceanie z delfinami, wykup sobie specjalny rejs, np. "Wild Dolphin Adventures". Cena kilkugodzinnej wyprawy to około 80$. Jeżeli warunki na to pozwolą, to oprócz podziwiania tych ssaków z pokładu będziesz miał możliwość popływania lub nurkowania w ich towarzystwie. Wrażenia z takiej wyprawy są naprawdę niepowtarzalne.

Key West słynie jednak przede wszystkim z jedynej u wybrzeży Północnej Ameryki żywej rafy koralowej. Masz kilka możliwości oglądania tego kolorowego cudu natury. Za 36$ możesz wybrać się na rejs statkiem wokół raf ze specjalnym, szklanym pokładem. Dzięki temu możesz z małej odległości oglądać wszystko, co znajduje się pod nim: koralowce, ławice kolorowych ryb, żółwie morskie, a nawet rekiny. Jeśli nie boisz się tych ostatnich, wybierz się na specjalną wyprawę nurkową. Aby nurkować z rurką nie musisz posiadać żadnych specjalnych patentów. Organizatorzy przeprowadzą z tobą krótkie szkolenie w basenie oraz pokażą Ci, jak obsługiwać sprzęt i jak zachowywać się w przypadku niebezpieczeństwa. Potem zaś zabiorą Cię katamaranem na trzygodzinną wyprawę w okolice raf koralowych. Podwodny świat stanie przed Tobą otworem. Ceny wynoszą 40-50$ od osoby w zależności od statku i ilości pasażerów.


A million dollar view... za 40 dolarów

Jeżeli po tych wszystkich atrakcjach marzy Ci się przytulny hotelik i wypoczynek na plaży, pojedź wzdłuż wybrzeża autostradą nr 1 na północ Florydy i zatrzymaj się w jednym z okolicznych małych miasteczek. We wrześniu za pokój z widokiem na ocean możesz zapłacić tylko 40$. Plaże są nieco mniej zaludnione niż na południu, a jednocześnie wszystkie atrakcje i sporty wodne są dostępne dla turystów. Jeżeli interesują Cię historyczne miejsca, zatrzymaj się na dzień lub dwa w St. Augustine, najstarszej europejskiej osadzie w kontynentalnej części USA, założonej przez hiszpańskich kolonizatorów w 1565 roku. Możesz tam zobaczyć najstarszy zachowany budynek w USA, forty, latarnie morską i historyczny port.

Disney za stówkę

Skoro już trafiłeś na północ Florydy, koniecznie trzeba wspomnieć o znajdującym się niedaleko Orlando Disneylandzie. Ten jeden z największych parków rozrywki na świecie zapewni każdemu zabawę na cały dzień. Minusem jest dość wysoka cena biletów, które w zależności od rodzaju atrakcji wliczonych w cenę mogą kosztować nawet do 100$.

Nie karmić aligatorów!

Floryda słynie jeszcze przede wszystkim z najstarszego rezerwatu na terenie USA: Big Cypress Swamp i parku Everglades. Te rozległe bagna o powierzchni około 3 tys. km2 znajdujące się około 75 kilometrów na zachód od Miami pełne są tropikalnych roślin, ptaków, węży i aligatorów. Co ciekawe, część tego rezerwatu jest otwarta i przystosowana dla turystów. Aby rozpocząć swoją przygodę, należy udać się autostradą 75, zwaną także Aligator Alley, do Visitor Center. Stamtąd dalsza podróż możliwa jest tylko wyznaczonymi szlakami. Specjalne platformy widokowe pozwolą Ci na obserwację aligatorów z bezpiecznej odległości. Zdarza się jednak, że zwierzęta te wychodzą nawet na specjalnie zbudowane pomosty, dlatego wszędzie pełno jest ostrzeżeń o zachowaniu szczególnej ostrożności i (uwaga) próśb o nie karmienie tych zwierząt ;-). W ostatnich latach podobno, dzięki specjalnej ochronie, liczba mocno niegdyś przetrzebionych aligatorów na terenie Florydy wzrosła do ponad miliona sztuk.

Dla chętnych istnieje możliwość wykupienia specjalnych wycieczek z przewodnikiem lub wyprawy na mokradła specjalną łodzią. Dzienne safari kosztuje od 48$ (np. "Billie Swamp Safari"). W programie m. in. oglądanie aligatorów i węży, wycieczka do rezerwatu plemienia Seminoli (rdzennych mieszkańców Florydy) i wiele innych.

Uwaga: w południowej Florydzie naprawdę nie jest trudno spotkać aligatora, i to nie tylko na bagnach. Pamiętam, jak zatrzymaliśmy się na przydrożnej stacji benzynowej w drodze z Naples do Miami. Obok nas zatrzymała się jakaś rodzina z małym psem. Pies, radośnie szczekając, pobiegł nad pobliski staw... i za chwilę usłyszeliśmy głośne "KLAP!". Zapadła cisza, w której słychać było tylko siarczyste przekleństwa byłego właściciela pieska. ;-) Na szczęście, ataki tych gadów na ludzi zdarzają się niezwykle rzadko. Od 1948 roku odnotowano tylko 18 przypadków śmiertelnych... W końcu, mając do dyspozycji panoramiczne plaże i błękit oceanu, mało kto zechce kąpać się w bagnistych wodach południowej Florydy ;-)


Autor artykułu: Michał Głębicki

(czterokrotny uczestnik programu Resort America)Chcesz wyjechać z nami do USA? Zarejestruj się!Camp America (United Kingdom) Camp America (Australia) Camp America (New Zealand) Camp America (Switzerland) Camp America (Austria) Camp America (Germany)

Work and travel - typy programów | Camp America | Resort America | Zgłoś się! | Twoje konto


American Institute for Foreign Study (UK) Ltd. Registered in England No. 939488 at 37 Queen's Gate, London SW7 5HR United Kingdom