Camp America
Studenckie wakacje w USA nr 1 w Polsce! Bilet lotniczy, zakwaterowanie i wyżywienie gratis, koszt programu 299 + 399 + 1949 zł (3 raty, cena zawiera ubezpieczenie) plus $ 160 wiza USA - zapraszamy!
Programy Korzyści Jak wyjechać Zgłoś się Pobierz broszurę FAQ - odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania Kontakt Zapisz się i przyjdź na spotkanie informacyjne

Thanksgiving Day i prezydenckie ułaskawienie

Jest taki jeden dzień w roku, kiedy na ułaskawienie może liczyć nawet indyk, a wszystko to za sprawą jednego z największych świąt narodowych Ameryki - Święta Dziękczynienia.

"Chciałem zjeść tego frajera, ale go ułaskawię" - tak o niedoszłym skazańcu powiedział prezydent Stanów Zjednoczonych, Barack Obama. Wprawdzie urzędujący prezydent wykonał taki gest po raz pierwszy, jednak tradycja ta liczy sobie kilkadziesiąt lat. Dzięki interwencji swoich córek, głowa jednego z najpotężniejszych państw świata ocaliła głowę sympatycznego indyka o imieniu "Odwaga". Tradycji stało się więc zadość i ułaskawiony indyk dożyje końca swoich dni w Disneylandzie. Zwyczaj ułaskawienia indyka przez głowę państwa datuje się od prezydentury Harry'ego Trumana (1945-1953).

Historia Dnia Dziękczynienia

Święto Dziękczynienia to święto obchodzone w USA w czwarty czwartek listopada, natomiast w Kanadzie obchodzi się je w drugi poniedziałek października, jako pamiątkę pierwszego dziękczynienia członków kolonii Plymouth w 1621. Pierwsze poświadczone obchody odbyły się 8 września 1565 roku w mieścinie Saint Augustine (obecna Floryda), choć oficjalnie za prekursora tego wydarzenia uważa się kolonię Plymouth.

Miasto to słynie z tego, iż  pielgrzymi ze słynnego statku "Mayflower" wylądowali na jednej ze skał ówczesnej osady, leżącej u wybrzeży kontynentu amerykańskiego. Pielgrzymi ci byli członkami Angielskiego Kościoła Separatystycznego, którzy w Ameryce schronili się przed prześladowaniami religijnymi.

 

Tradycyjne dożynki z Indianami

W roku 1621 żniwa kolonistów okazały się tak obfite, iż postanowili uczcić to świętem wraz z 91 Indianami z plemienia Wamponoagów, którzy to wraz z wodzem Massasoitem pomogli im przetrwać pierwszy rok. Indianie dostarczali na wspólną ucztę mięso z jelenia oraz ptactwo wodne. Pierwotnie więc, indyk nie był symbolem tego święta. Święto Dziękczynienia zostało ogłoszone przez prezydenta Abrahama Lincolna świętem narodowym w 1863 roku.

 

 

 

W bieżącym Newsletterze:

Stany Zjednoczone z przymrużeniem oka ;-)

Poczuj magię Broadwayu!

Działaj szybko!

Jak bez kłopotu dostac wizę do USA?

Polskie Forum Camp America

Zgłoś się teraz

2009: Filmy z Campu!

Camp America (United Kingdom) Camp America (Australia) Camp America (New Zealand) Camp America (Switzerland) Camp America (Austria) Camp America (Germany)

Work and travel - typy programów | Camp America | Resort America | Zgłoś się! | Twoje konto


American Institute for Foreign Study (UK) Ltd. Registered in England No. 939488 at 37 Queen's Gate, London SW7 5HR United Kingdom