Camp America
Studenckie wakacje w USA nr 1 w Polsce! Bilet lotniczy, zakwaterowanie i wyżywienie gratis, koszt programu 299 + 399 + 1949 zł (3 raty, cena zawiera ubezpieczenie) plus $ 160 wiza USA - zapraszamy!
Programy Korzyści Jak wyjechać Zgłoś się Pobierz broszurę FAQ - odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania Kontakt Zapisz się i przyjdź na spotkanie informacyjne

Boże Narodzenie w Stanach Zjednoczonych

Święta Bożego Narodzenia w Stanach Zjednoczonych różnią się trochę od tych, które obchodzimy w Polsce, łączy je natomiast wspaniała atmosfera towarzysząca temu wydarzeniu.

Tradycja

Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia, rozpoczynają się w Stanach zaraz po Święcie Dziękczynienia, które zawsze wypada w czwarty czwartek listopada. Amerykanie tłumnie udają się na świąteczne zakupy w piątek, który jest dla nich również dniem wolnym od pracy. Najważniejsze przygotowania trwają również wokół domów. Tradycją jest ozdabianie ich bardzo dużą ilością świątecznych światełek, co prowadzi wręcz do osiedlowej konkurencji świątecznej! Świąteczne prezenty rozdawane są w poranek 25-go grudnia, a nie jak w Polsce, w Wigilię Bożego Narodzenia.

 

Świąteczna choinka znajduje swoje miejsce w amerykań- skich domach wcześniej niż w Polsce - bo już na początku grudnia. Mieszkańcy osiedli bardzo szczegółowo dbają o tworzenie świątecznego nastroju - przygotowywanie dekoracji świątecznych rozpoczyna się dla większości z nich już w listopadzie. Podobnie jest w centrach handlowych, które zaraz po zakończeniu Halloween zachęcają klientów do zakupu świątecznych podarków.

W amerykańskiej tradycji świątecznej nie istnieje coś takiego jak polska Wigilia. Kolację poprzedzającą Boże Narodzenie spożywa się najczęściej w restauracji. Popularnym napitkiem w tym dniu jest tzw. eggnog, czyli napój z rumu, mleka, cukru i ubitych jaj. 

Na zakupy!

Poranek 25 grudnia jest tak naprawdę właściwym dniem Świąt. Amerykanie obdarowują się wtedy prezentami i spożywają świąteczny posiłek. Na stole króluje szynka lub indyk. Boże Narodzenie to dla Amerykanów bardzo rodzinne święto - przemierzają oni wiele tysięcy kilometrów po to, aby być ze swoimi najbliższymi. Jest to tym cenniejsze, że nie trwa długo. W Stanach nie ma drugiego dnia świąt. Już następnego dnia po Bożym Narodzeniu trzeba się udać do pracy. Choinki są wtedy wyrzucane, a świąteczne dekoracje znikają równie szybko, jak się pojawiły. W sklepach natomiast pora na poświąteczne wyprzedaże, na które co roku ruszają tłumy Amerykanów ;-)

                                               


Chcesz wyjechać z nami do USA? Zarejestruj się!


Zobacz także:

Świąteczne zakupy? Tylko w Mall of America!

Stany? Ja tam byłam!

Stany moich marzeń

Culture Clash - nowe odcinki!

Camp America (United Kingdom) Camp America (Australia) Camp America (New Zealand) Camp America (Switzerland) Camp America (Austria) Camp America (Germany)

Work and travel - typy programów | Camp America | Resort America | Zgłoś się! | Twoje konto


American Institute for Foreign Study (UK) Ltd. Registered in England No. 939488 at 37 Queen's Gate, London SW7 5HR United Kingdom