Camp America
Studenckie wakacje w USA nr 1 w Polsce! Bilet lotniczy, zakwaterowanie i wyżywienie gratis, koszt programu 299 + 399 + 1949 zł (3 raty, cena zawiera ubezpieczenie) plus $ 160 wiza USA - zapraszamy!
Programy Korzyści Jak wyjechać Zgłoś się Pobierz broszurę FAQ - odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania Kontakt Zapisz się i przyjdź na spotkanie informacyjne

Zakochane narody

Walentynki - ogólnoświatowe święto zakochanych. Zobacz, jak obchodzone są w innych krajach!

Walentynkowa tradycja

Święto wywodzi się z kultury anglosaskiej, ma ponad pięciowiekową tradycję, a święty Walenty patronuje mu od około XV wieku. Być może ma też symboliczny związek z okresem godowym ptaków łączących się w pary, który na Wyspach Brytyjskich przypada na ten właśnie czas? Para gołębi przecież także stała się symbolem zakochanych. 

Tradycja romańska

Etymologii doszukiwać się należy w pasterskim rzymskim święcie Lupercalia, obchodzonym w dniach 14 i 15 lutego, kiedy to kapłani Fauna, Luperkowie (Luperci), w grocie, w której wilczyca wychowała legendarnych założycieli Rzymu, Remusa i Romulusa, składali Faunowi ofiarę, poświęcając kozę na znak płodności i psa na znak oczyszczenia. Atrybuty kozy, a raczej jej męskiego przedstawiciela, znanego z demonstrowania swej siły seksualnej przypisano bogowi płodności i patronowi pasterzy - Faunowi. W czasie tego święta rzymskie kobiety wrzucały do urny karty z zapisanymi przez siebie swoimi imionami. Mężczyźni losowali je i odszukiwali kobiety ku chwale Fauna i w wiadomym celu. (Jak z tego wynika, już w starożytności znane były "randki w ciemno", a w początkowym okresie tych świąt nierzadkie były też dzikie pogonie za kobietami).


Rozwiązłości obyczajów kres położył cesarz rzymski Oktawian August, nakazując przedmałżeńską wstrzemięźliwość, ogłaszając trwałość związku małżeńskiego i zabraniając prostytucji, a za złamanie nakazu wstrzemięźliwości dla przykładu karząc swoją rodzoną córkę i wnuczkę zesłaniem na bezludną wyspę. Lupercalia pod taką presją zmieniły charakter, ich patronką stała się Junona (February Juno), opiekunka kobiet, seksualnego pożycia i macierzyństwa, której czczenie przypadało na 15 lutego. W tym dniu natchnieni miłością młodzieńcy okazywali uczucia swoim wybrankom wypisując ich imiona a następnie podrzucając pod domostwa i w tym można upatrywać początków zwyczaju obdarowywania osób ukochanych dedykowanymi prezencikami.

Tradycja chrześcijańska

Chrześcijaństwo z rozmysłem zezwalało na kultywowanie zakorzenionych obyczajów, starając się zaadaptować wiele świąt do swoich potrzeb, by integracja z pogańską społecznością odbywała się płynniej. W dniu świętego Walentego wyrażanie uczuć ma charakter świąteczny, a zwyczaj, choć przypisywany głównie zakochanym, obejmuje okazywanie ich także wszelkim innym kochanym osobom.

Walentynki w Polsce nie mają jeszcze swojej tradycji, powszechniej znane są dopiero od lat 90-tych, napotkały zresztą silny opór części społeczeństwa, niechętnie patrzącej na wdrażanie w polską kulturę obcych zwyczajów.

Tym bardziej niechęć wzbudza skomercjalizowana forma, w której obchodzi się je w krajach anglosaskich i z czego wzorce zaczyna czerpać rodzimy przemysł. Wielu uważa, że wartości uniwersalne, jakimi są miłość i przyjaźń, pielęgnować należy stale. Dlaczego jednak nie zaakceptować dnia okazywania uczuć?

Zakochane narody

Najbardziej zakochanym narodem jest naród czeski. Nasi południowi sąsiedzi obchodzą święto zakochanych aż dwukrotnie: 14 lutego, we wspomnienie św. Walentego, a także 1 maja. Najhuczniej Walentynki obchodzone są oczywiście w Stanach Zjednoczonych. To właśnie w USA, w roku 1848 został zapoczątkowany zwyczaj wysyłania kartek walentynkowych. W tym to bowiem roku została założona pierwsza firma produkująca kartki na Święto Zakochanych. W Stanach Zjednoczonych w ten dzień prezenty wręcza się wszystkim, których darzy się sympatią. Francuzi obchodzą Walentynki niemal jak święto narodowe. Jednak zamiast kartek wysyłają bukiety kwiatów, które zaopatrzone są w bileciki, będące zaproszeniem na kolację lub do teatru. Włosi natomiast obdarowują się jakimś elementem odzieży, oczywiście w kolorze czerwonym. Nie trzeba dodawać, że największą popularnością cieszy się seksowna bielizna. Hiszpanie natomiast podchodzą do Święta Zakochanych bardziej praktycznie. Panowie, na dowód swojej miłości, obdarowują ukochane kobiety sprzętem AGD, pralką, zmywarką lub lodówką. Panie natomiast wyrażają swoją miłość poprzez sprzęt komputerowy czy gry.


Zobacz także:

Ranking zakochanych

Rozwiązanie zagadki

Jak dostac wizę

Konkurs walentynkowy

Camp America (United Kingdom) Camp America (Australia) Camp America (New Zealand) Camp America (Switzerland) Camp America (Austria) Camp America (Germany)

Work and travel - typy programów | Camp America | Resort America | Zgłoś się! | Twoje konto


American Institute for Foreign Study (UK) Ltd. Registered in England No. 939488 at 37 Queen's Gate, London SW7 5HR United Kingdom