Camp America
Studenckie wakacje w USA nr 1 w Polsce! Bilet lotniczy, zakwaterowanie i wyżywienie gratis, koszt programu 299 + 399 + 1949 zł (3 raty, cena zawiera ubezpieczenie) plus $ 160 wiza USA - zapraszamy!
Programy Korzyści Jak wyjechać Zgłoś się Pobierz broszurę FAQ - odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania Kontakt Zapisz się i przyjdź na spotkanie informacyjne

Kalifornia w pigułce?

Paulina Piaseczna

Życie bywa zaskakujące, a podróże z zasady naszpikowane są mnóstwem atrakcji
i niespodzianek. Czasem jednak warto przygotować się i na te, które mogą okazać się mniej przyjemne. O tym i o wielu innych rzeczach pisze nasza uczestniczka - Paulina!

Początki, wcale nie trudne

Wakacje 2011 zaliczam do swoich najlepszych doświadczeń w życiu.  Podróżowanie po pracy na campie w New Hampshire nauczyło  mnie przede wszystkim otwartości na świat oraz radzenia sobie  w każdej sytuacji. Chciałabym podzielić się z Wami – przyszłymi obieżyświatami - swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi pobytu w Kalifornii (tak, jestem tą szczęściarą, która odwiedziła także zachodnie wybrzeże!) Swoją podróż rozpoczęłam od lotu z Manchesteru (New Hampshire) do San Francisco liniami Continental Airlines. Pierwsza wskazówka! Zdecydowanie lepiej wykupić jest lot  linii Jet Blue. Opłata za bagaż jest już wliczona w cenę biletu (jedna z niewielu linii, która ma taką opcję!), a warunki lotu są zdecydowanie bardziej komfortowe. Mogę z czystym sumieniem polecić hostel Europa w San Francisco. Lokalizacja świetna, blisko Chinatown (najlepsze spośród wszystkich, jakie widziałam! W dodatku udało mi się odnaleźć pracę Banksy’ego!) i downtown, a spacer nad wybrzeże zajmuje tylko 20 minut. Polecam również odnaleźć Lombard Street – najbardziej krętą ulicę SF oraz dzielnicę Castro.


Golden Gate i Alcatraz

Golden Gate Park to kolejne miejsce, gdzie warto wstąpić. Kolorowe kwiaty, ogród japoński i szerokie, zadbane trawniki są idealne na odpoczynek. Na drogę do Golden Gate Bridge założenie wygodnych butów jest obowiązkowe! Chyba, że ktoś lubi kolekcjonować nietypowe pamiątki z podróży w postaci otarć lub blizn :p  Niestety przeżyłam w SF dwa rozczarowania, do których zaliczam Japantown oraz Lincoln Park.  Uważam, że lepiej poświecić więcej czasu na zwiedzanie portu, czy wybrać się w krótki rejs. Ważna uwaga! Oferty rejsów do Alcatraz, jednego z najsławniejszych więzień na świecie często obejmują tylko opłynięcie wysepki, dlatego lepiej dopytać, czy w cenie jest również zwiedzanie tego zagadkowego miejsca ;)


Garść praktycznych porad!

San Francisco błyszczy, jeśli chodzi o dostępność oraz czytelność map dla turystów. Są one świetnie przygotowane, z wyraźnie zaznaczonymi najważniejszymi atrakcjami. Nie musicie się więc martwić, że gdzieś nie uda się Wam trafić. Znajdziecie tam również trasy zabytkowych Cable Cars, co znacznie ułatwia zaplanowanie wycieczki. Jeśli traficie już do Chinatown i chcielibyście spróbować specjałów azjatyckiej kuchni (tanie i dobre jedzenie – polecam!), warto pamiętać o gotówce. Bardzo często nie jest możliwa płatność kartą kredytową, a wliczanie w cenę obligatoryjnych napiwków  i podatku również nie powinno nikogo dziwić ;)

Przewóz na lotnisko oferuje wiele firm. Koszt shuttle bus’a, działającego jak taksówka dla większej liczby osób, to $17-20. Rezerwację można zrobić on-line, najczęściej na co najmniej 12 godzin przed planowanym wyjazdem. Na koniec, kilka słów o pogodzie. We wrześniu w San Francisco  jest już dość chłodno, także pamiętajcie o cieplejszym ubraniu.

W gorącym Los Angeles wylądowałam natomiast na lotnisku Long Beach… i była to największa wpadka całego wyjazdu! Na dojazd do centrum LA transportem miejskim trzeba poświęcić co najmniej pól dnia! Inne opcje to shuttle bus lub taksówka. Wybrałam pierwszą z nich, ponieważ była o $10 tańsza. Przejazd zabrał ok. 1,5h i kosztował… $70!!! To więcej niż lot z SF do LA… Lecąc do Miasta Aniołów wybierzcie lotnisko o symbolu LAX, z którego bez problemu dostaniecie się do downtown. Natomiast mając wylot z LAX rozsądnie jest skorzystać z autobusu odjeżdżającego z Union Station (koszt: $7). Można mieć przy sobie dwie podróżne torby, jednak zdają się tam nie przestrzegać tych ograniczeń. Dostęp do bezpłatnych map, rozkładów jazdy autobusów i przewodników jest w LA dość ograniczony.


Uratowana!

Dopiero w Centrum Informacji Turystycznej znajdującej się na parterze Kodak Theatre otrzymałam cenną pomoc i odpowiedzi na wszystkie pytania. Poruszanie się metrem po LA uważam za najlepszą opcję. Trzeba być jednak przygotowanym na towarzystwo dość nietypowych osób, które mogą podnosić poziom adrenaliny;) Chcąc zwiedzić miasto, można skorzystać z ogromnej ilości ofert różnych lokalnych organizatorów. Nie warto wtedy kierować się ilością wymienianych atrakcji. Bardzo często te same miejsca nazywane są dwoma lub nawet trzema nazwami (np. Hollywood Blvd i Walk of Fame - tak naprawdę jest to ta sama ulica!). Wybierając wycieczkę warto udawać niezdecydowanego. Dodatkowe zniżki gwarantowane!

Generalnie dobrze jest mieć świadomość, że Los Angeles jest miastem ogromnym, gdzie podróż od sławnego napisu Hollywood na plaże zajmuje dobrą godzinę. Najpiękniejsze wspomnienia z Los Angeles mam jednak nie z Alei Gwiazd czy Beverly Hills, ale z plaży Santa Monica. Dopiero tam poczułam, co naprawdę oznacza "California Dreaming". Zdecydowanie lepiej wybrać hostel blisko wybrzeża, a do centrum zaplanować sobie jednodniową wycieczkę.

Kiedy już nasycicie się widokiem oceanu i wypatrzycie gwiazdę Hollywood, skorzystajcie z okazji i wybierzcie się na kilkudniową wycieczkę (chiński przewoźnik jest najtańszy) do Las Vegas w Nevadzie (zaledwie 5h drogi od L.A.) lub nad Grand Canyon w Arizonie… i tam kolekcjonujcie kolejne wspomnienia z podróży Waszego życia.

Pozdrawiam!

Paulina
W bieżącym Newsletterze polecamy m.in.:

Promocja 1596 zł - tylko do końca listopada!
Kalifornia w pigułce
Kto dostanie wizę? Ten, kto pierwszy!
Student (i jego kieszeń) w Nowym Jorku
Jak skutecznie wypełnić aplikację?
Indyk w opałach... czyli Thanksgiving!
Skarby w garażu

Camp America (United Kingdom) Camp America (Australia) Camp America (New Zealand) Camp America (Switzerland) Camp America (Austria) Camp America (Germany)

Work and travel - typy programów | Camp America | Resort America | Zgłoś się! | Twoje konto


American Institute for Foreign Study (UK) Ltd. Registered in England No. 939488 at 37 Queen's Gate, London SW7 5HR United Kingdom