Camp America
Studenckie wakacje w USA nr 1 w Polsce! Bilet lotniczy, zakwaterowanie i wyżywienie gratis, koszt programu 299 + 399 + 1949 zł (3 raty, cena zawiera ubezpieczenie) plus $ 160 wiza USA - zapraszamy!
Programy Korzyści Jak wyjechać Zgłoś się Pobierz broszurę FAQ - odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania Kontakt Zapisz się i przyjdź na spotkanie informacyjne

Student (i jego kieszeń) w Nowym Jorku

Rafał Wilczek

Jak zwiedzić Nowy Jork i nie zbankrutować? Zdaniem Rafała, nie ma nic prostszego - wystarczy mieć dostęp do tajnych informacji, które Rafał szczegółowo odtajnia
w poniższym artykule.

Z Wielkim Jabłkiem w kieszeni

Moja przygoda z Camp America zaczęła się w 2008 roku. Od tego czasu już trzy razy przeżyłem wielką przygodę w Nowym Jorku, a dziś znam to miasto prawie jak własną kieszeń.

W Big Apple mieszka około 10 milionów ludzi. Nie bez powodu miasto uchodzi za stolicę świata, można w nim znaleźć naprawdę wszystko, lecz trzeba przyznać, że nie należy ono do najtańszych miast Ameryki. Spróbuję więc podzielić się z Wami kilkoma cennymi wskazówkami i udzielić Wam praktycznych porad. Podpowiem, jakie miejsca należy koniecznie zobaczyć i co zrobić, aby przy tym nie zbankrutować. 

Jak przylecieć... i dojechać

Zacznijmy od samego przyjazdu do wielkiego jabłka. W NYC znajdują się 3 wielkie porty lotnicze (2 z nich są międzynarodowe). Po przylocie na lotnisko JFK (o ile nie odbiera nas Camp America) warto skorzystać z komunikacji publicznej, aby najtaniej i najszybciej dostać się na Manhattan. Pociąg lotniskowy „Air Train” kosztuje 5 $ i łączy się z niebieską linią metra na stacji Jamaica Center, z której można później dojechać E-train’em na Port Authority za 2,5 $. Z krajowego lotniska LaGuardia najprościej na Manhattan można dotrzeć miejskim autobusem M60 (za 2,5 $), jednak z lotniska Newark w pobliskim New Jersey nie ma niestety innego wyboru, niż drogi „shuttle bus” za 15 $.

Magiczna karta

Będąc w Nowym Jorku warto zaopatrzyć się w kartę Metro Card i wykupić z góry bilety komunikacji miejskiej (metro i autobus). Jest to karta wielokrotnego użytku, a pojedynczy przejazd kosztuje nie 2,5 $ (jak w przypadku zakupu „single ticket” w automacie) lecz 2,25 $ ! Może być ona przydatna i opłacalna nie tylko z punktu widzenia ekonomicznego, ale przyda się z pewnością w sytuacjach, kiedy chcemy przejechać się autobusem nie posiadając kartonikowego biletu (tu w przeciwieństwie do innych miast nie można go zakupić u kierowcy, akceptowane są jedynie  karty Metro Card, które można nabyć na każdej stacji metra). Plusem Metro Card jest także to, że można wykupić ją w opcji „nieograniczona ilośc przejazdów przez ograniczony czas”. Taka karta ważna przez tydzień kosztuje 29 dolarów – opłaca się! 

Podstawy zwiedzania

Andrey Bayda, Shutterstock.comZwiedzając NYC warto rozpocząć od słynnego Times Square – widok reklam i błyszczących neonów jest nieziemski (zwłaszcza w nocy). Tam też, w centrum informacji turystycznej, można zaopatrzyć się w bezpłatny przewodnik po mieście i mapy, bez których miasto może nas po prostu „wchłonąć” w sposób dosłowny ;)  

Po wizycie na Times Square warto udać się do pobliskiego Rockefeller Center, aby zobaczyć monumentalne wieżowce w stylu art deco i złoty posążek Prometeusza w Channel Gardens (tam też w zimie stoi najwyższa choinka w mieście). Przy 5th Ave. mieści się majestatyczny St. Patrick's Cathedral z polskimi akcentami (m.in. popiersie JP II), a tuż za Rockefeller Center rozciąga się przepiękny Central Park założony w XIX w. przez Fredericka Lawa Olmsteda – uchodzący za jedyną, porządną oazę spokoju na Manhattanie. Przechadzając się krętymi uliczkami parku, warto troszkę odpocząć i poleniuchować na Sheep Meadow - wielkim trawniku, gdzie leżąc do góry brzuchem możemy napawać się widokiem otaczających wieżowców i zregenerować nieco siły przed kolejnymi atrakcjami miasta.  

Będąc w Central Parku trzeba koniecznie zajrzeć do słynnych, światowych zbiorów The Metropolitan Museum of Art. (w skrócie Met), które uważane jest dzisiaj, za największe muzeum na świecie. Choć studencki bilet kosztuje 18 $, nie należy się tym specjalnie zrażać. Na szczęście to tylko opłata sugerowana. Muzeum akceptuje tzw. wolne datki. Płacąc np. 1-2 $ też zostaniemy wpuszczeni ;-) Podobne zasady funkcjonują w Muzeum Przyrodniczym (AMNH) i Guggenheimie (w tym przypadku wolne datki akceptowane są tylko w piątkowe wieczory).  

Jeśli ktoś bardzo lubi przechadzać się po muzeach i kontemplować sztukę – to w NYC może udać się jeszcze do Muzeum Indian (na dolnym Manhattanie), zobaczyć jajeczka Faberge w Galerii Forbsa, albo bawić się najnowszymi wymysłami techniki w Sony Wonder Technology Lab i to wszystko za darmo!  

Po obejrzeniu Central Parku dobrze jest przejechać się metrem na dolny Manhattan. Tutaj znajdziemy wiele ciekawych miejsc, takich jak dobrze wszystkim znane Ground Zero (miejsce, gdzie stało World Trade Center) – najlepszy widok na wielki plac budowy znajduje się w jednym z wieżowców World Financial Center (wstęp bezpłatny). Ciekawym obiektem jest też nowojorska giełda NYSE mieszcząca się przy Wall St. (byk będący symbolem hossy stoi przy Bowling Green na Brodway’u – warto o tym pamiętać, bo z doświadczenia wiem, że niektórzy szukają go nawet cały dzień), drugi co do wielkości kościół katolicki na Manhattanie (Świętej Trójcy), Brooklyn Bridge i Battery Park, z którego regularnie odpływają promy na Statuę Wolności i Ellis Island (bilet kosztuje 13 $ - w cenie są wliczone obie wyspy lecz należy pamiętać, że możemy zobaczyć je obie tylko jeśli wypłyniemy przed godziną 14, dlatego warto trochę się pośpieszyć i zacząć wyprawę z samego rana). 

A Million Dollar View

Podobno kto nie widział Nowego Jorku z góry – ten nie widział miasta wcale. Polecam zatem wybrać się na Empire State Building (21 $) – obecnie jest to najwyższy budynek Nowego Jorku (381 m) lub stanąć na tarasie widokowym Top of The Rock w Rockefeller Center (25 $ - widok moim zdaniem zdecydowanie lepszy). Można też bezpłatnie wyjechać do góry windą w Hotelu Mariott przy Times Square (ale stąd niestety widać tylko szczyty wieżowców otaczających środkowy Manhattan).

Do ciekawych atrakcji miasta można zaliczyć z pewnością siedzibę ONZ przy wschodnim wybrzeżu Manhattanu, olbrzymi dworzec kolejowy Grand Central Terminal, Washington Arch przy Washington Square Park (w miejscu gdzie zaczyna się słynna na cały świat Piąta Aleja), historyczny South Street Seaport w Downtown, lub ciekawy wystrój Nowojorskiej Biblioteki Publicznej. Kto chciałby doświadczyć prawdziwej różnorodności kultur , powinien przespacerować się do Little Italy i Chinatown (miasto w mieście). Natomiast dla stęsknionych ojczyzną polecam polską dzielnicę znajdującą się na brooklińskim Greenpoincie (tu można kupić wszystkie produkty, zwłaszcza spożywcze, importowane prosto z Polski, po niewygórowanych cenach).

Nowy Jork jest miastem wywierającym wpływ na każdą dziedzinę życia mieszkańców Ziemi. To właśnie tu rodzą się najnowsze trendy mody, powstają nowe technologie i prezentowane są najsłynniejsze kolekcje sztuki. Każdy znajdzie w NYC coś dla siebie, niezależnie od pory dnia, czy roku. Przecież to jest miasto, które nigdy nie śpi i nigdy nie pozwoli nam się nudzić!

Rafał Wilczek


W bieżącym Newsletterze polecamy m.in.:

Promocja 1596 zł - tylko do końca listopada!
Kalifornia w pigułce
Kto dostanie wizę? Ten, kto pierwszy!
Student (i jego kieszeń) w Nowym Jorku
Jak skutecznie wypełnić aplikację?
Indyk w opałach... czyli Thanksgiving!
Skarby w garażu

Camp America (United Kingdom) Camp America (Australia) Camp America (New Zealand) Camp America (Switzerland) Camp America (Austria) Camp America (Germany)

Work and travel - typy programów | Camp America | Resort America | Zgłoś się! | Twoje konto


American Institute for Foreign Study (UK) Ltd. Registered in England No. 939488 at 37 Queen's Gate, London SW7 5HR United Kingdom