Camp America
Studenckie wakacje w USA nr 1 w Polsce! Bilet lotniczy, zakwaterowanie i wyżywienie gratis, koszt programu 299 + 399 + 1949 zł (3 raty, cena zawiera ubezpieczenie) plus $ 160 wiza USA - zapraszamy!
Programy Korzyści Jak wyjechać Zgłoś się Pobierz broszurę FAQ - odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania Kontakt Zapisz się i przyjdź na spotkanie informacyjne

Indyk i zakupy

Paulina Piaseczna

...czyli "Festive Season" czas zacząć!

Tradycyjnie w obchodach Święta Dziękczynienia towarzyszyć będzie Amerykanom indyk (niestety w dość biernej roli) oraz znane nam również z polskich świąt uczucie przejedzenia. Panierowanego indyka tradycyjnie wesprą również tłuczone ziemniaki z sosem, kukurydza, sos z żurawiny i gotowana dynia. Na deser pojawi się placek z dyni (pumpkin pie), podawany zazwyczaj z bitą śmietaną i lodami. Amerykańskie pragnienie ugasi natomiast cydr z jabłek. 

W tym roku Amerykanie mają szanse na szybkie spalenie kalorii po obfitej kolacji, ponieważ, co ciekawe, słynny „czarny piątek”, czyli dzień ogromnych wyprzedaży i promocji rozpocznie się tym razem… w czwartek. Znane sieci handlowe zapowiedziały otwarcie sklepów o godzinie 22 oraz ceny niższe od kosztów produkcji! Przewiduje się, że 1/3 Amerykanów wyruszy na wyprzedażowe szaleństwo, zwiększając roczne obroty firm handlowych nawet o kilka procent!

Największa liczba osób korzysta z promocji na sprzęt elektroniczny oraz ubrania. Coraz większą popularnością w ostatnich latach zaczyna cieszyć się jednak inny dzień wielkich wyprzedaży, tzw. „Cyber Monday”, czyli poniedziałek po świątecznym weekendzie. Wielu Amerykanów woli bowiem uniknąć stania w długich i tłocznych kolejkach, robiąc zakupy przez Internet. Dla osób, które nie przepadają za zakupami, Święto Dziękczynienia ma jednak jeszcze wiele innych atrakcji. Jedną z nich jest „Macy’s Thanksgiving Parade”. Jest to największa parada, odbywająca się w Nowym Jorku, którą na żywo ogląda ponad 2 miliony osób, a przed telewizorami 50 mln (dla przypomnienia, ludność Polski to ok. 40 mln). Jest to również świetny dzień dla fanów sportu. Kibice futbolu amerykańskiego mogą obejrzeć mecz między Detroit Lions a inną drużyną ligi. Jest to jeden z najliczniej oglądanych meczy podczas sezonu Narodowej Ligi Futbolu.

Święto Dziękczynienia rozpoczyna tzw. „holiday season” ("festive season"), czyli po prostu czas świąteczny, na który składa się również Boże Narodzenie i Sylwester. Ostatni weekend listopada jest jednym z najbardziej tłocznych na ulicach i lotniskach, ponieważ wielu Amerykanów robi sobie dłuższy urlop, a studenci mają czterodniową przerwę. Jest to czas spotkań z rodziną, odwiedzin oraz wspólnych wyjść z przyjaciółmi. Mimo nieuniknionej komercjalizacji święta jego idei przyświeca dzielenie się z innymi, pomoc potrzebującym, wdzięczność za dobro i wiara w Opatrzność. Wielu Amerykanów deklaruje, że jest to ich ulubione święto, co można zauważyć dzięki pięknie dekorowanym domom i ulicom. Na koniec warto wspomnieć, że zasługa zaliczenia Thanksgiving do świąt narodowych należy do Abrahama Lincolna. Formalnie ma więc ono prawie 200-letnią tradycję! 


W bieżącym Newsletterze polecamy m.in.:

Promocja 1596 zł - tylko do końca listopada!
Kalifornia w pigułce
Kto dostanie wizę? Ten, kto pierwszy!
Student (i jego kieszeń) w Nowym Jorku
Jak skutecznie wypełnić aplikację?
Indyk w opałach... czyli Thanksgiving!
Skarby w garażu

Camp America (United Kingdom) Camp America (Australia) Camp America (New Zealand) Camp America (Switzerland) Camp America (Austria) Camp America (Germany)

Work and travel - typy programów | Camp America | Resort America | Zgłoś się! | Twoje konto


American Institute for Foreign Study (UK) Ltd. Registered in England No. 939488 at 37 Queen's Gate, London SW7 5HR United Kingdom