Camp America
Studenckie wakacje w USA nr 1 w Polsce! Bilet lotniczy, zakwaterowanie i wyżywienie gratis, koszt programu 299 + 399 + 1949 zł (3 raty, cena zawiera ubezpieczenie) plus $ 160 wiza USA - zapraszamy!
Programy Korzyści Jak wyjechać Zgłoś się Pobierz broszurę FAQ - odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania Kontakt Zapisz się i przyjdź na spotkanie informacyjne

Piknik myśliwych w garażu?

Tak, to zjawisko częste w USA, jeśli mamy na myśli "Garage Sale", czyli wystawianie na sprzedaż we własnym garażu niepotrzebnych nam przedmiotów, które sąsiedzi chętnie przyjdą "upolować". I przy okazji coś przekąsić.

Amerykański sposób na pozbycie się zalegających w domu rzeczy jest świetnym i ekonomicznym pomysłem, a dodatkowo okazją na spotkanie z sąsiadami. Zazwyczaj bowiem garażowe wyprzedaże odwiedzają wzajemnie okoliczni mieszkańcy, co ma w sobie coś z klimatu wspólnego pikniku. Kilka dni wcześniej na lampach i przystankach można spotkać ręcznie wypisane karteczki z informacją o tym, gdzie i u kogo w najbliższy weekend łowcy okazji będą mogli dać upust swoim „myśliwskim” instynktom. Wiele osób publikuje również informacje w Internecie, gazecie, a nawet płaci za ogłoszenie w lokalnej telewizji!

Amerykanie wyprzedają praktycznie wszystko. Za niewielkie pieniądze można nabyć sprzęt sportowy, AGD jak również ubrania, meble czy zabawki. Dzięki takim akcjom rzeczy niepotrzebne, jednak dobre jakościowo, nie trafiają do śmieci. Co więcej, na przydomowych wystawkach można znaleźć prawdziwe skarby w postaci starych płyt, niewydawanych już książek i komiksów, a nawet nowych DVD z filmami i koncertami. Przy odrobinie szczęścia można zostać właścicielem bezcennych kolekcji.  

Amerykańska mentalność okazuje się w tym przypadku o wiele „zdrowsza” od europejskiej. Nikt nie uważa kupowania produktów używanych za uwłaczające, czy też „poniżej godności”, ani się z tym nie kryje. Dawanie drugiego życia rzeczom komuś już niepotrzebnym jest przecież dobrym sposobem na zaoszczędzenie kilku groszy, a wystawiającym przynosi zazwyczaj większy lub mniejszy dochód. O popularności tego typu akcji świadczy wysoka frekwencja. W ciągu jednego dnia potrafi przyjść na nią nawet kilkaset osób! Zwiększa ona również poczucie wspólnoty i jest szansą na poznanie ciekawych osobowości... własnych sąsiadów.  

Niektóre stany, takie jak Pensylwania, Nowy York, czy Północna Karolina wprowadziły obowiązek wykupienia zezwolenia na organizację tzw. „yard sale”. Właściciele domów w Kalifornii są za to zobowiązani do zorganizowania wyprzedaży jedynie na tyłach swoich posiadłości.  

Co ciekawe, garażowe wyprzedaże są tak bardzo zakorzenione w amerykańskiej kulturze, że zaowocowały zrodzeniem się nowej konstrukcji czasownika. W języku potocznym funkcjonuje wyrażenie „garage saling”. Co więcej, ta powszechna forma zastąpiła również w pisowni używane wcześniej „garage sale-ing”.

Ciekawe, czy i ta moda zawita kiedyś do Polski?


W bieżącym Newsletterze polecamy m.in.:

Promocja 1596 zł - tylko do końca listopada!
Kalifornia w pigułce
Kto dostanie wizę? Ten, kto pierwszy!
Student (i jego kieszeń) w Nowym Jorku
Jak skutecznie wypełnić aplikację?
Indyk w opałach... czyli Thanksgiving!
Skarby w garażu

Camp America (United Kingdom) Camp America (Australia) Camp America (New Zealand) Camp America (Switzerland) Camp America (Austria) Camp America (Germany)

Work and travel - typy programów | Camp America | Resort America | Zgłoś się! | Twoje konto


American Institute for Foreign Study (UK) Ltd. Registered in England No. 939488 at 37 Queen's Gate, London SW7 5HR United Kingdom