Camp America
Studenckie wakacje w USA nr 1 w Polsce! Bilet lotniczy, zakwaterowanie i wyżywienie gratis, koszt programu 299 + 399 + 1949 zł (3 raty, cena zawiera ubezpieczenie) plus $ 160 wiza USA - zapraszamy!
Programy Korzyści Jak wyjechać Zgłoś się Pobierz broszurę FAQ - odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania Kontakt Zapisz się i przyjdź na spotkanie informacyjne

Jak naprawdę wygląda amerykański Święty Mikołaj?

Po pierwsze, amerykański Santa Claus, czyli Święty Mikołaj na pewno nie będzie miał okazji do skosztowania karpia ani śledzika, o kluskach z makiem nie wspominając. Amerykanie bowiem... nie obchodzą Wigilii! Jest to dzień, podczas którego bardziej religijni obywatele biorą udział w kościelnych mszach i ceremoniach, na których wspólnie śpiewają kolędy. Nikt jednak nie zanuci „Bóg się rodzi”, nie podzieli się opłatkiem, ani nie pójdzie na Pasterkę (jeśli oczywiście nie jest katolickim imigrantem). W Stanach to 25 grudnia jest najważniejszym dniem Świąt, jedynym wolnym od pracy, który w całości można poświęcić rodzinie.

W nocy z 24 na 25.12 Santa Claus w krótszym od europejskiego Mikołaja kożuszku przynosi prezenty. Tradycyjnie czeka na niego szklanka mleka i ciasteczka. Wcześniej, tego najsławniejszego altruistę można spotkać w Macy’s (sklep odzieżowy) w Nowym Jorku, gdzie co roku przyjmuje świąteczne zamówienia. Amerykańskie dzieci muszą zatem wykazać się większą cierpliwością, bo dopiero rano 25 grudnia mogą rozpakować prezenty, na które tak długo czekały. Dla większości Amerykanów to one stanowią kwintesencję Świąt. Kiedy w ostatni czwartek listopada kończą pałaszować dziękczynnego indyka, zaczyna się dla nich czas świątecznych przygotowań. Z prawdziwym oddaniem Amerykanie zaopatrują się w tuziny bożonarodzeniowych kartek. Wysyłają je hurtowo nie tylko do najbliższej rodziny, ale także do współpracowników, zaprzyjaźnionych instytucji, dentysty czy rodzinnego lekarza… im więcej, tym lepiej!

Typowo świąteczną tradycją zza oceanu (i chyba jedyną rdzenną!) jest Christmas Party. Każdy przeciętny Amerykanin w otoczeniu swoich kolegów z pracy, a także dyrektorów i menedżerów udaje się na takie świąteczne przyjęcie. Zazwyczaj jest ono eleganckie, ocieplone dobrze wyposażonym barem i dekoracjami z jemioły. Od pewnego czasu jednak istnieje trend, aby te świąteczne spotkania miały charakter mniej imprezowy ze względu na zbyt dużą liczbę procesów o... harrassment. Jemioła bywa dla niektórych ożywioną formą aluzji, późne godziny rozpoczęcia przyjęć spędzają sen z powiek pozostającym w domu małżonkom, najlepiej więc ograniczyć liczbę pokus i zamiast Christmas Party wprowadzić jasełka. Co o tym myślicie?

Nie można zapomnieć o prawdopodobnie najbardziej w tym czasie charakterystycznej dla Amerykanów obsesji na punkcie przystrajania domów, podwórek i ulic. Germański zwyczaj ustawiania choinki padł na podatny grunt. Najbardziej znaną jest oczywiście ta z Rockeffeler Center, pod którą nasz ulubiony świąteczny bohater, niejaki Kevin z Polsatu spotyka się ze swoją „zapominalską” matką ;) Co roku choinka z Rockeffeler Center jest inna, co roku hucznie witana przez Nowojorczyków i co roku wzbudza zazdrość w innych krajach. Tegoroczne drzewko (już 79-ty raz!) rozbłysło tysiącem kolorów 30 listopada za sprawą burmistrza Wielkiego Jabłka - Michael’a Bloomberg’a, w towarzystwie takich gwiazd, jak Justin Bieber czy Michael Buble. Ten 75-letni świerk norweski, ważący ponad 10 ton, zostanie odwiedzony przez ponad trzy miliony mieszkańców i turystów. Do 6 stycznia choinka będzie przypominać wszystkim o trwających Świętach.

Jak widać, sposób obchodzenia Christmas w Stanach jest dość mało wymagający. Wystarczy złożenie podpisu na świątecznych kartkach (również tej kredytowej), zanucenie kolędy i zadbanie o kolejnego indyka z ziemniakami. Trzeba też uważać w drodze po świąteczne prezenty, żeby tłum Mikołajów i innych aniołków nie wdeptał kupujących w chodnik, a świąteczne lampki nie poraziły prądem. W Polsce tradycji związanych z Bożym Narodzeniem jest na pewno dużo więcej. Ma ono też dla wielu osób znacznie bardziej religijny wymiar. Za to zarówno w Stanach, jak i w Polsce bardzo ważnym elementem Świąt jest Sylwester, ale o tym więcej w osobnym artykule! Merry Christmas Everyone!


W bieżącym newsletterze:

Counsellor to Ty!

Święta za oceanem

Couchsurfing - czyli podróżuj za darmo

Waszyngton za pół ceny

Sylwek w USA

Dlaczego niektórzy boją się podróży?

Camp America (United Kingdom) Camp America (Australia) Camp America (New Zealand) Camp America (Switzerland) Camp America (Austria) Camp America (Germany)

Work and travel - typy programów | Camp America | Resort America | Zgłoś się! | Twoje konto


American Institute for Foreign Study (UK) Ltd. Registered in England No. 939488 at 37 Queen's Gate, London SW7 5HR United Kingdom