Camp America
Studenckie wakacje w USA nr 1 w Polsce! Bilet lotniczy, zakwaterowanie i wyżywienie gratis, koszt programu 299 + 399 + 1949 zł (3 raty, cena zawiera ubezpieczenie) plus $ 160 wiza USA - zapraszamy!
Programy Korzyści Jak wyjechać Zgłoś się Pobierz broszurę FAQ - odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania Kontakt Zapisz się i przyjdź na spotkanie informacyjne

Waszyngton za pół ceny

Agnieszka Broncel (Szeja)

Planowanie moich podróży zaczęłam pod koniec lipca, a wszystkich opłat dokonałam przelewami internetowymi na początku sierpnia. 20 sierpnia zaczęło się moje ekscytujące zwiedzanie USA! Radzę zacząć się zastanawiać nad wyborem miejsc, hoteli/hosteli i rodzajem transportu już w trzecim tygodniu campu. W ten sposób będziecie mieli więcej czasu na dokładne zaplanowanie tego, co chcecie zobaczyć.

Wyprawę podjęłam z moją koleżanką i muszę przyznać, że podróżowanie we dwójkę jest bardzo wygodne. Z Nowego Jorku do stolicy USA – Waszyngtonu dotarłyśmy tanią linią autobusową MegaBus. Bilety na autobusy tej linii kupiłyśmy  przez Internet (www.megabus.com), gdyż tylko tam można znaleźć promocje, dzięki którym spory kawałek drogi można przejechać nawet za... jednego dolara, a jakość usługi jest bez zarzutu ! Za bilet z NYC do Baltimore zapłaciłam $12, a z Baltimore do Washingtonu DC $5. W DC spałam w hotelu Howard Johnson (www.hojo.com). Hotel znajduje się przy autostradzie, ok. 3 km od centrum. Hotele przy autostradach i głównych drogach są zwykle tańsze! Za noc w dwuosobowym pokoju zapłaciłam 25 dolarów. Do centrum najłatwiej się dostać metrem, które kursuje bardzo często, a jego plan jest znakomicie czytelny. Ceny biletów wahają się od $1,5 do $2,2 w zależności od pory dnia (w godzinach szczytu jest najdrożej).

Gdy będziecie już w centrum, postarajcie się zdobyć mapkę miasta, gdyż na obczyźnie zawsze łatwo się zgubić ;). Co ważne, w centrum miasta możecie spotkać osoby z odpowiednim oznakowaniem, których zadaniem jest pomaganie zagubionym turystom (mają mapki i z pewnością powiedzą Wam, w którą stronę się kierować). Zwiedzanie Waszyngtonu nie musi jednak wcale skończyć się w The National Mall! Swoją drogą miejsce to jest wyjątkowe - oprócz ogromu zieleni znajdują się tam liczne muzea, Smithsonian Institution i pomniki. Znajdując się w tym miejscu, masz sporo drogi do przebycia… pieszo! Koniecznie weź wygodnie obuwie i poświęć na zwiedzanie przynajmniej jeden dzień. Ja zwiedzałam Waszyngton przez 2 pełne dni. Pierwszy dzień - Downtown, Biały Dom, Pomnik Waszyngtona i Pomnik Lincolna. To zajęło mi ok. 3,5 godziny – nie ma co się przemęczać ;) Wstęp do wszystkich tych obiektów jest bezpłatny (ale oczywiście do Białego Domu bez specjalnego zaproszenia nie wejdziecie).

Z całego serca polecam muzea, które znajdują się wzdłuż National Mall - są nowoczesne i także bezpłatne. Z pewnością pogłębicie swoją wiedzę o USA, gdy odwiedzicie kilka z tych miejsc. Obowiązkiem każdego turysty odwiedzającego Waszyngton jest zobaczenie Kapitolu z bliska (i jeżeli jest możliwość, to również nocą, gdy jest ładnie podświetlony). W centrum miasta znajdziecie pełno miejsc, gdzie można coś zjeść - od szybkich (i smacznych) fastfoodów po drogie restauracje. Nie brakuje barów i kawiarni (Starbucks jest prawie na każdym rogu). Na zwiedzanie trzeba zabrać ze sobą: aparat (piękne zdjęcia gwarantowane!), parasol lub pelerynę (z pogodą nigdy nic nie wiadomo) i dużą butelkę wody - po całym dniu chodzenia na pewno dopadnie Was pragnienie. Jeżeli wybieracie się do któregoś z muzeów, nie bierzcie ze sobą ostrych przedmiotów – przy wejściu jest kontrola rzeczy osobistych, zbliżona do odprawy na lotnisku. Przygotujcie się na tłumy zwiedzających (zwłaszcza przy pomniku Lincolna).

Ogólnie, Waszyngton jest pięknym miastem, z pewnością wartym odwiedzenia. Osobiście centrum Waszyngtonu podoba mi się bardziej niż Manhattan. W Waszyngtonie jest dużo więcej przestrzeni i zieleni. Ludzie nie żyją w takim pośpiechu jak w NYC, więc jeżeli szukasz miejsca, które Cię zachwyci, ale niekoniecznie przytłoczy - to koniecznie zajrzyj do tego miasta. Oferuje ono mnóstwo wycieczek autokarowych, jednak moim zdaniem warto przejść się na własnych nogach po słynnym National Mall.

W centrum warto także odwiedzić dzielnicę chińską, która przeniesie Was w niepowtarzalny klimat. Co ciekawe, po zachodzie słońca, na teren National Mall (zwłaszcza w okolicy Pomnika Waszyngtona) wychodzą grupki młodzieży i grają w odmianę baseball’a – soft ball. Jeżeli w grupie zabraknie im zawodników, nie zdziw się, jeżeli zaproszą Cię do gry. Gdziekolwiek się nie ruszysz, na pewno spotkasz kogoś biegającego lub uskuteczniającego gimnastykę (kiedyś trzeba spalić te hamburgery ;) Przy okazji jednak, bardzo polecam Wam te amerykańskie hamburgery! Są naprawdę pyszne, sycące, jest ich wiele rodzajów i żaden nie przypomina (na szczęście!) tych, które można zjeść w Europie! 


W bieżącym newsletterze:

Counsellor to Ty!

Święta za oceanem

Couchsurfing - czyli podróżuj za darmo

Waszyngton za pół ceny

Sylwek w USA

Dlaczego niektórzy boją się podróży?

Camp America (United Kingdom) Camp America (Australia) Camp America (New Zealand) Camp America (Switzerland) Camp America (Austria) Camp America (Germany)

Work and travel - typy programów | Camp America | Resort America | Zgłoś się! | Twoje konto


American Institute for Foreign Study (UK) Ltd. Registered in England No. 939488 at 37 Queen's Gate, London SW7 5HR United Kingdom