Camp America
Studenckie wakacje w USA nr 1 w Polsce! Bilet lotniczy, zakwaterowanie i wyżywienie gratis, koszt programu 299 + 399 + 1949 zł (3 raty, cena zawiera ubezpieczenie) plus $ 160 wiza USA - zapraszamy!
Programy Korzyści Jak wyjechać Zgłoś się Pobierz broszurę FAQ - odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania Kontakt Zapisz się i przyjdź na spotkanie informacyjne

Łamiemy stereotypy o Stanach!

W Stanach znajduje się 58 parków narodowych, położonych od Alaski po Wyspy Dziewicze. Tworzone są przez Kongres USA i podlegają władzy federalnej. Opiekę nad parkami sprawują tzw. „Rangersi”, którzy przechadzają się po parkach w zielonych uniformach i kapeluszach. Pilnują porządku, służą pomocą turystom, ale także opiekują się zwierzętami. W każdym parku jest firma, która posiada rządową koncesję na obsługę turystyczną gości. Dzięki niej pobyt w parku można spędzić w hotelu lub na kempingu, ponadto zjeść tam w dobrej restauracji i kupić pamiątki. Dba ona też o odpowiednią infrastrukturę.

Ponieważ tak, jak na całym świecie, ekolodzy biją na alarm i dążą do ograniczenia masowej turystyki w parkach narodowych, wstęp do parków jest płatny. Średnio wstęp do parku kosztuje około 25 dolarów za samochód osobowy i jest ważny przez 3 do 7 dni (w zależności od miejsca). Nie ma podziału na turystę krajowego i obcokrajowca oraz – co chyba najważniejsze – ogólnie dostępny jest karnet roczny kosztujący 80 dolarów i upoważniający do odwiedzania wszystkich parków narodowych na terenie Stanów Zjednoczonych. Co więcej, karnet ten wydawany jest na dwie osoby (obie podpisują się na nim) i każdorazowo każda z nich może wjechać na teren parku samochodem… pełnym znajomych...;)

Co warto zobaczyć? Bardzo trudno zdecydować się na wybór jednego miejsca, ponieważ każde z nich jest absolutnie jedyne w swoim rodzaju. Warto poświęcić na podróż po parkach nawet kilka tygodni, po których zresztą i tak wrócimy z niedosytem.

Pierwszy z parków to Yellowstone. Słynny park misia Jogi (i misia Bubu oczywiście). Najstarszy i zarazem największy park w Ameryce Północnej. Znajduje się tu więcej czynnych gejzerów i gorących źródeł niż we wszystkich pozostałych miejscach na Ziemi razem wziętych! Łącznie jest ich około 3000, a najaktywniejszy z nich wybucha średnio co 80 minut, wyrzucając wodę na wysokość nawet 55 metrów!

Inny park – Monument Valley, znany głównie dzięki Hollywood (tak, to właśnie tam Tom Cruize realizuje swoją „mission impossible”) - to teren rezerwatu Indian Navajo i to oni nim administrują. Park świetnie nadaje się do oglądania przez cały dzień, od wschodu do zachodu słońca. Po nim warto zahaczyć o Park Narodowy Arches. Nagromadzenie skalnych łuków i ciekawe trasy piesze przyciągają ogromne rzesze turystów – tak więc warto zajrzeć tutaj już wcześnie rano.

Niedaleko (jak na amerykańskie warunki) położony jest park narodowy Zion. To jeden z parków będących mekką wspinaczy. Na jego terenie mnóstwo jest szlaków o dość wysokim poziomie trudności. Nie można oczywiście zapomnieć o Grand Canyon. To sławne miejsce nie leży w stanie Colorado, tylko w Arizonie! Można go oglądać z dwóch stron: południowej i północnej. Obie robią niesamowite wrażenie!

Tak naprawdę w tej części Stanów mamy ogromną ilość parków narodowych. Nie można zapomnieć również o Canyonlands, Capitol Reef, Dixie National Forest czy Bryce Canyon. Aż brak tchu, żeby wymieniać te miejsca! Stany Zjednoczone są krajem szczycącym się niesamowitą przyrodą. Wbrew wszelkim stereotypom zupełnie nie widać tam plastiku. Niektóre rejony robią wrażenie zupełnie nieskażonych przez człowieka, zachwycając swym dziewiczym, naturalnym pięknem. Przekonajcie się sami!


W bieżącym newsletterze:

Counsellor to Ty!

Święta za oceanem

Couchsurfing - czyli podróżuj za darmo

Waszyngton za pół ceny

Sylwek w USA

Dlaczego niektórzy boją się podróży?

Łamiemy stereotypy!

Camp America (United Kingdom) Camp America (Australia) Camp America (New Zealand) Camp America (Switzerland) Camp America (Austria) Camp America (Germany)

Work and travel - typy programów | Camp America | Resort America | Zgłoś się! | Twoje konto


American Institute for Foreign Study (UK) Ltd. Registered in England No. 939488 at 37 Queen's Gate, London SW7 5HR United Kingdom