Camp America
Studenckie wakacje w USA nr 1 w Polsce! Bilet lotniczy, zakwaterowanie i wyżywienie gratis, koszt programu 299 + 399 + 1949 zł (3 raty, cena zawiera ubezpieczenie) plus $ 160 wiza USA - zapraszamy!
Programy Korzyści Jak wyjechać Zgłoś się Pobierz broszurę FAQ - odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania Kontakt Zapisz się i przyjdź na spotkanie informacyjne

Tropem Hemingwaya

Artur Górnikiewicz

Od Miami do Key West

Tym, którzy chcą zwiedzić South Beach, zdecydowanie polecam piesze spacery. Dla leniuszków nielubiących pieszych wędrówek mam jednak równie dobrą wiadomość - zawsze możecie złapać autobus, który w tej strefie kosztuje jedynie 25 centów za przejazd. Gdybyście zaś chcieli zwiedzić Miami Beach, musicie wybrać bus drugiej strefy – w tym przypadku przejazd kosztuje około 2$.

Kiedy stwierdzicie, że dość już leżakowania na plaży, warto zorganizować sobie wycieczkę na Key West. Jednym z najlepszych sposobów dostania się na tę rajską wysepkę jest samochód. Przy jego wynajmowaniu zwróćcie szczególną uwagę na dodatkowe opłaty, z którymi musicie się liczyć – zazwyczaj jest to m.in. dopłata za wiek poniżej 26 lat, dopłata za nawigację i dodatkowe kilometry oraz opcjonalne ubezpieczenie. Cena ostateczna może więc okazać się dużo wyższa niż początkowa. Niemniej zawsze warto dobrze się ubezpieczyć! Pamiętajcie też, żeby poprosić o odbiór samochodu spod hostelu lub hotelu, w którym się znajdujecie. Najczęściej firmy są w stanie to zapewnić. Z kolei po oddaniu samochodu w biurze wypożyczalni pamiętajcie, że może istnieć możliwość darmowego odwiezienia Was we wskazane miejsce. Jeżeli się o to nie upomnicie, możecie zostać skazani na drogą podróż taksówką!

Dla przykładu, osobiście wynajmowałem raz z przyjaciółmi auto w lokalnej małej firmie przy lotnisku. Dopiero po uważnym przeczytaniu umowy okazało się, że dzienny limit to jedynie 100 mil. Niestety, na dwudniową podróż na Key West to nie wystarczy! Z doświadczenia polecam więc bardziej znane firmy, m.in. Hertz.Dodatkowo jest bardzo ważne, żeby oddawać samochód z taką samą ilością benzyny, z jaką auto zabieraliście, aby nie narazić się na dodatkowe koszty. Uwaga! Naprawdę dobra rada: uważajcie szczególnie na parkowanie. Większość parkingów jest płatna. Nie oszczędzajcie na wrzucaniu ćwiartek, ponieważ bardzo szybko może się okazać, że konto Waszej karty kredytowej jest uboższe o pewną sumę pieniędzy... ponieważ mandaty ściągane są w USA z prędkością światła. Osobiście nie zdążyłem jeszcze wrócić do kraju, a już miałem zapłacone 2 mandaty, nawet o tym nie wiedząc :).

Raj Hemingwaya

Jeśli wypożyczyliście auto, koniecznie musicie wyruszyć na podbój tej niewiarygodnie malowniczej miejscowości. Na Key West leży m.in. najbardziej wysunięty na południe punkt USA. Jedynie 120 kilometrów będzie dzieliło Was tam od Kuby! Już sama podróż samochodem jest jednak niesamowita. Aby dostać się na Key West, należy przejechać przez 34 wyspy połączone 42 mostami! Podróż ta zajmuje jedynie 3 godziny.

Atmosfera wyspy jest wręcz nieziemska. Jak dla mnie to najwspanialsze miejsce na Ziemi spośród tych, w których do tej pory byłem (a kilka wspaniałych miejsc mam już na koncie). Ma się wrażenie, że na tej rajskiej wyspie czas się zatrzymał. Domy są z drewna, kury chodzą po ulicach, a większość ludzi porusza się na rowerach. Wszędzie rosną bujne palmy a z drzew zwisają egzotyczne kwiaty. Wieczorami obowiązkowo należy zawitać do jednego z wielu klubów, pubów czy barów. Praktycznie do każdego z nich wejście jest darmowe. Szczególnie polecam bar Sloppy Joe’s, gdzie podobno bywał sam Ernest Hemingway i pił whiskey z... wodą sodową,
a oprócz tego słynny drink Daiquiri!

W porze dziennej, oprócz wylegiwania się na przepięknych plażach, polecam skorzystanie z oferty pobliskiej przystani, która proponuje snorkeling i nurkowanie w rozsądnych cenach. Około 20$ za 3 godziny zabawy na rafach koralowych. Uważajcie jednak, bo po wyspie krąży klątwa, mówiąca o tym, że kto raz odwiedził Key West, do końca życia będzie chciał tam powrócić!Jeżeli będzie Wam jeszcze mało atrakcji, polecam rejs statkiem wycieczkowym m.in. na Bahamy lub do Meksyku*. Można wybrać opcję od 4 do kilkunastu dni. W zależności od długości oraz miejsca docelowego kosztuje to od $250 na 4 dni na Bahamy, do kilku tysięcy dolarów za kilkutygodniowy rejs po całych Karaibach (ech pomarzyć zawsze można!). Jednak ilość atrakcji już na samym luksusowym statku jest wręcz nieziemska. Osobiście polecam każdemu chociażby 4 dniowy rejs na wspomniane Bahamy. Podróż najczęściej zaczyna się i kończy w Miami. Informacje na ten temat znajdziecie w każdym hotelu lub hostelu, a ulotkę ze zniżką można otrzymać, spacerując po ulicach Miami lub wylegując się na plaży!

Miejsce, o którym chciałbym jeszcze wspomnieć, to Orlando ze słynnym Disneyworld. Na ten temat nie będę jednak zabierał dłużej głosu, ponieważ krainy Disneya nie odwiedziłem. Wiem natomiast, że koszt całodniowego pobytu w tym parku to około 120$ na osobę... i według mojej subiektywnej opinii, za takie pieniądze można bez problemu przeżyć kilka dni nieźle bawiąc się w inny sposób! Podsumowując - Floryda to wspaniały stan (również ducha), w którym zdecydowanie można nabrać sił przed powrotem do naszej kochanej, „szarej” polskiej rzeczywistości.

Na koniec zacytuję powiedzenie, które usłyszałem kiedyś od znajomej: "Nawet najdalszą podróż zaczyna się od pierwszego kroku". Dlatego zachęcam - nie bójcie się nowych wyzwań, jedźcie na Camp i zacznijcie już dziś planować podróż po najciekawszych zakątkach USA!

Pozdrawiam serdecznie,

Artur

*) o ile zmieścicie się w dacie ważności wizy oraz otrzymacie „Travel Validation Signature” z naszego biura w Stamford - dokładne instrukcje otrzymacie na przedwyjazdowym "Orientation" w Polsce

Camp America (United Kingdom) Camp America (Australia) Camp America (New Zealand) Camp America (Switzerland) Camp America (Austria) Camp America (Germany)

Work and travel - typy programów | Camp America | Resort America | Zgłoś się! | Twoje konto


American Institute for Foreign Study (UK) Ltd. Registered in England No. 939488 at 37 Queen's Gate, London SW7 5HR United Kingdom