scroll
News

Informacje dot. koronawirusa

Na tej stronie umieszczamy aktualne informacje dotyczące koronawirusa, w tym jego wpływu na podróże międzynarodowe i przebieg programu.

Koronawirus „Covid-19”

Aktualizacja 2 kwietnia 2020 r

 

Drodzy Uczestnicy,

Ostatnie tygodnie przyniosły wiele zmian, które niekiedy trudno jest nawet zrozumieć. Pandemia dotknęła każdy kraj i każdą społeczność.

Camp America każdego dnia stara się dostosować do szybko zmieniającej się sytuacji, wykonując działania zalecane przez rząd USA oraz władze krajów, w których odbywa się rekrutacja.

Mamy początek kwietnia. Dla wielu kampów rozpoczęcie letniego sezonu jest wciąż dość odległe. Większość kampów zakłada, że do lata sytuacja ulegnie poprawie i prowadzenie działalności będzie możliwe. Inne planują opóźnienie lub skrócenie sesji. Niektóre kompletnie zawieszają swoje plany.

W związku z powyższym, Camp America bierze pod uwagę każdą ewentualność. Komunikujemy się na bieżąco z kampami, liniami lotniczymi i ambasadami. Według obecnej oceny sytuacji, nie jesteśmy jeszcze na etapie, kiedy musielibyśmy zacząć dokonywać przesunięć placementów na przyszły sezon lub ustalać kwestię sprawiedliwego podejścia do zwrotów.

Jest wciąż bardzo wiele niewiadomych. Jednak naszą misją jest umożliwianie naszym uczestnikom spełnianie marzeń o poznaniu świata, zwłaszcza, że tak bardzo na ten wyjazd czekali. Chcemy też wspierać kampy, które myślą pozytywnie i bardzo chcą działać tego lata. Wiele kampów to małe firmy rodzinne, ośrodki dla dzieci z niepełnosprawnościami lub ze środowisk nieuprzywilejowanych, które w tym roku bardziej niż kiedykolwiek będą potrzebowały tych kilku tygodni wytchnienia i radości na kampie.

Jest to trudna sytuacja dla nas wszystkich – spodziewamy się jednak, że radykalne środki powzięte przez większość krajów świata pozwolą wkrótce opanować epidemię i przywrócić normalne funkcjonowanie.

Chcemy więc poprosić Cię o podjęcie razem z nami tego wyzwania: prosimy Cię o zrozumienie i cierpliwość. Dziękujemy z całego serca wszystkim tym osobom, które poprzez maile i telefony wspierają nas, przesyłają pozytywne myśli i słowa otuchy. Razem tworzymy ten program i razem chcemy go zachować dla uczestników obecnych i przyszłych.

Nawet w najtrudniejszym czasie zawsze jest nadzieja. Tak wiele społeczności łączy się teraz ze sobą na mnóstwo kreatywnych sposobów, poprzez muzykę, sztukę, jak również zabawne memy. Takie są również kampy: pełne radości, zabawy, pracy, ale i śmiechu. Chcemy utrzymywać w nas tę gotowość do życia całą pełnią, do czasu, gdy wreszcie będziemy mogli wspólnie zasiąść przy kampowym ognisku. Trzymajmy kciuki, aby nastąpiło to szybko – gwarantujemy, że warto!

Pozdrawiamy,

Zespół Camp America

 
 
Inne informacje

Jeżeli Twój wylot zaplanowany był na maj i termin ten nie wydaje się realny, chcemy zapewnić, że będziemy renegocjować ten termin z campem, aby umożliwić Twój przyjazd w późniejszym terminie.

W kwestii innych informacji na temat lotów: obecnie sytuacja wciąż się zmienia, a linie lotnicze, ambasady USA i inni nasi partnerzy na bieżąco dostosowują i weryfikują swoje plany i zasady. Ponieważ jednak nie będziesz podróżować w najbliższych miesiącach, w tym momencie zalecamy poczekanie przed skontaktowaniem się z nami. Więcej szczegółowych informacji na temat lotów pojawi się bliżej terminu Twojego wylotu.

W sprawach dotyczących wiz prosimy o kontakt bezpośrednio z naszym biurem w Warszawie.

Stany Zjednoczone w ramach działań zmierzających do likwidacji epidemii z dniem 13 marca wprowadziły 30-dniowy zakaz lotów pasażerskich z Europy. Uważamy tę decyzję za bardzo słuszną, mając nadzieję, że wraz z innymi środkami prewencyjnymi spowolni ona rozszerzanie się infekcji i pomoże przywrócić pożądany poziom bezpieczeństwa epidemiologicznego.

Chcemy też zapewnić Was, że chociaż wciąż oczekujemy na rozpoczęcie (z ew. opóźnieniem) letniego sezonu, pracujemy również nad rozwiązaniami alternatywnymi, które będziemy mogli zastosować w zależności od rozwoju sytuacji.

Pragniemy też podziękować Wam za cierpliwość i wyrozumiałość dla niektórych utrudnień lub opóźnień w przekazywaniu informacji, jakie mogą występować w najbliższym czasie. Zgodnie z zaleceniami władz krajowych, nasze zespoły pracują zdalnie, co niekiedy stwarza przejściowe wyzwania natury organizacyjnej i logistycznej.

 

Q&A

Czy Camp America prowadzi obecnie rekrutację nowych uczestników?

Z uwagi na liczne trudności organizacyjne spowodowane epidemią koronawirusa, z dniem 17 marca rekrutacja na bieżący sezon 2020 została zatrzymana. Ambasada USA, po przerwie w pracy do 15 maja, planuje wydawać wizy J-1 na okres wakacyjny w normalnym trybie, co oznacza, że na tę chwilę oczekiwane jest również przywrócenie lotów pasażerskich do USA przed rozpoczęciem programu. Początek rekrutacji na nowy sezon (2021) planowany jest na przełomie lipca i sierpnia.

Czy koronawirus wpłynie na moją podróż?

Podobnie jak większość operatorów turystycznych, Camp America będzie postępować zgodnie z krajowymi dyrektywami dotyczącymi podróży (w Wielkiej Brytanii będą one pochodzić z brytyjskiego Biura Spraw Zagranicznych i Wspólnoty Narodów / FCO) oraz monitorować aktualizacje Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w odniesieniu do koronawirusa i międzynarodowych podróży. Dodatkowo będziemy śledzić zalecenia Departamentu Stanu USA, aby zapewnić naszym uczestnikom właściwe porady i informacje.

Spotkania wizowe, po tymczasowym wstrzymaniu pracy Ambasady, mają zostać wznowione w dniu 15 maja, co powinno umożliwić większości naszych uczestników wylot na czas lub ewentualnie z niewielkim opóźnieniem.

W styczniu 2020 Prezydent USA podpisał proklamację zakazującą wjazdu do Stanów Zjednoczonych większości cudzoziemców, którzy podróżowali do Chin w ciągu ostatnich 14 dni. Jeśli więc niedawno podróżowałeś (lub zamierzasz podróżować!) do Chin, zadzwoń do nas pod numer biura w Warszawie +48 22 826 7147 lub w Londynie +44 207 581 7373.

Jeśli masz stan chorobowy, który Twoim zdaniem może ulec pogorszeniu w przypadku infekcji koronawirusowej, upewnij się, że zostało to opisane w Twoim wniosku / formularzu medycznym. W takim przypadku radzimy również skonsultować się z lekarzem, aby uzyskać najlepszą możliwą poradę medyczną. Dodatkowe źródła, takie jak np. strony internetowe NHS i Asthma UK, dostarczają aktualnych informacji na ten temat.

Kupuję sobie lot samodzielnie (opcja „Own Transport”) – czy mam to zrobić teraz, czy poczekać?

Jeżeli wybrana przez Ciebie agencja lotnicza umożliwia Ci bezkosztową zmianę daty wylotu lub bezkosztowe odwołanie lotu, możesz to zrobić teraz, pod warunkiem, że Twój lot nie odbywa się w pierwszej połowie maja. Jeżeli tak, wówczas skontaktuj się z nami, albowiem zgodnie z obecnymi wskazówkami Departamentu Stanu lot w ogóle nie powinien mieć miejsca wcześniej, niż 11 maja.

Jeżeli natomiast Twój lot ma się odbyć później, wówczas możesz albo nabyć bilet (na własne ryzyko), albo też poczekać na specjalną ofertę dla klientów indywidualnych przygotowaną przez naszą agencję lotniczą – zostanie ona udostępniona najprawdopodobniej na początku kwietnia (otrzymasz wówczas informację mailem).

Moja uczelnia przesunęła koniec roku akademickiego, czy wpłynie to mój wyjazd?

Jeżeli Twoja uczelnia z powodu przerwy w zajęciach zamierza przedłużyć rok akademicki i koliduje to z Twoją datą wylotu, poinformuj nas pod adresem email help(a)campamerica.pl o nowym terminie zakończenia, a my będziemy komunikować się z Twoim campem w tej sprawie.

Czy w przypadku infekcji będę objęty ubezpieczeniem?

Tak. Nasze ubezpieczenie medyczne obejmie koszty ew. leczenia w przypadku infekcji wirusem Covid-19 podczas pobytu w USA.

Będziemy stale monitorować aktualizacje z Centrum Kontroli Chorób (CDC), Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), Biura Spraw Zagranicznych i Wspólnoty Narodów (FCO) oraz Departamentu Stanu USA i będziemy informować naszych Uczestników w przypadku istotnych zmian.

Zobacz również