scroll
Ciekawostki

Oklahoma

Anadarko, położone w słynącej z piękna dolinie rzeki Washita (w południowo-zachodniej Oklahomie) to jedyne autentyczne miasto indiańskie w USA.

Pochodzenie nazwy: Od słów z języka Indian „okla” i „homma” czyli „red man”(„czerwonoskóry”)
Popularna nazwa: Sooner State
Motto: Labor Omnia Vincit (łac. „Praca wszystko zwycięża”)
Powierzchnia: 180 tys. km2
Ludność: 3,6 mln
Stolica: Oklahoma City (532 tys. mieszk.)
Klimat: Podzwrotnikowy, suma opadów zmniejsza się w kierunku zachodnim

Sławni ludzie:
Will Rogers (humorysta, aktor)
Jim Thorpe (sportowiec indiańskiego pochodzenia, zdobywca złotych medali olimpijskich w pięcio- i dziesięcioboju w 1912 r., później pozbawiony statusu amatora, zdyskwalifikowany, zrehabilitowany pośmiertnie)
Belle Starr (przestępczyni, słynna złodziejka koni i bydła)
Garth Brooks (piosenkarz country)

Atrakcje turystyczne:
Oklahoma City: Western Heritage Center – wystawa malarstwa i rzeźby, rekonstrukcja osady pionierskiej i wioski indiańskiej, ogólnokrajowe rodeo (co roku, w grudniu)

Ciekawe fakty:
Oklahoma jest niestety miejscem bardzo niechlubnych wydarzeń z historii USA. To tutaj na początku XIX w. przesiedlani byli siłą Indianie z innych stanów. Ich wędrówkę określano wówczas „szlakiem łez”, gdyż wielu nie przeżywało tej drogi.
Anadarko, położone w słynącej z piękna dolinie rzeki Washita (w południowo-zachodniej Oklahomie) to jedyne autentyczne miasto indiańskie w USA.
Popularna nazwa Oklahomy – „Sooner State” – nawiązuje do wydarzeń z 1889 r., gdy otwierano Terytorium Indiańskie dla białych osadników. Co prawda miało to nastąpić o umówionej godzinie, na strzał z pistoletu, lecz część osób, nie czekając na umówiony sygnał, ruszyła wcześniej („sooner”).
Oklahoma ma największą populację Indian w USA – mieszka ich tutaj 250 tys.