Praca w USA dla studentów

scroll

Praca w USA bez żadnych ograniczeń możliwa jest, co do zasady, jedynie dla obywateli USA lub posiadaczy tzw. „zielonej karty”. Istnieją jednak nieimigracyjne kategorie wizowe, które umożliwiają pracę w ograniczonym zakresie. Ograniczenia te mogą dotyczyć zarówno czasu, miejsca, jak i rodzaju pracy. Jedną z takich kategorii wizowych jest kategoria J-1, czyli „Cultural Exchange Visitor Visa” („Wiza uczestnika wymiany kulturowej”). Posiadacz wizy J-1 może pracować w USA w ściśle określonym czasie i miejscu, a rodzaj pracy musi mieć akceptację Departamentu Stanu. Praca ta służyć ma przede wszystkim finansowaniu pobytu w USA w ramach programu wymiany kulturowej, takiego, jak na przykład Camp America.

Organizator programu wymiany kulturowej ma za zadanie znalezienie odpowiedniego miejsca pracy w USA oraz zapewnienie ew. dodatkowych świadczeń, takich, jak np. zakwaterowanie, wyżywienie czy transport. Tak zorganizowana wakacyjna praca w USA jest legalna, pewna i bezpieczna, a w przypadku problemów zawsze można zwrócić się o pomoc do organizatora programu.

Praca w USA dla studentów możliwa jest w ramach programów wymiany kulturowej typu „summer work and travel” w tym Camp America Campower. Dodatkowo, praca w USA dla osób nie będących studentami możliwa jest w ramach opcji Camp America Counsellor lub Special Needs Counsellor. Camp America pomaga swoim uczestnikom podczas całego procesu wizowego, w tym przy wypełnianiu dokumentów wizowych. W ostatnich kilku latach wizę J-1 otrzymało, poza sporadycznymi przypadkami, praktycznie 100% uczestników programu. Camp America stanowi więc prosty i pewny sposób na poznanie USA i podjęcie legalnej pracy w tym kraju w ramach uczestnictwa w pełnowymiarowym programie wymiany kulturowej.