scroll
Blog

Slab City – Salvation Mountain

Slab City to ,,ostatnie wolne miejsce w Ameryce''. Planujesz road trip po zachodnim wybrzeżu? To miejsce powinno znaleźć się na Twojej liście!

Salvation Mountain jest piękną instalacją artystyczną stworzoną w sercu kalifornijskiej pustyni. Znajduje się nieopodal miasteczka Slab City nazywanego ostatnim wolnym miejscem w Ameryce.

Przez ponad 26 lat Leonard Knight tworzył swoje dzieło na Pustyni Sonoran, bez niczyjej pomocy, mieszkając w starym wanie. Głównym przesłaniem Góry Zbawienia jest God is Love. Leonard przybył do Slab City w 1984 roku i planował zostać tu tylko tydzień. Zaczął tworzyć pustynną rzeźbę, dni przeciągały się w tygodnie, miesiące, lata. Slab City stało się jego domem, a Salvation Mountain niekończącym się dziełem. Odwiedzający zaczęli przywozić farbę, aby w ten sposób wesprzeć i przyczynić się do powstającej instalacji. Cała góra została pomalowana setkami tysięcy litrów kolorowej farby i pokryta cytatami z Biblii.

Góra znajduje się z pobliżu Slab City, które od lat przyciąga ludzi, pragnących uciec od społeczeństwa. Zostało stworzone w miejscu dawnej bazy wojskowej Camp Dunlop. Zamieszkują je w liczni artyści, całe miasteczko jest swego rodzaju instalacją artystyczną. W klubie The Range wieczorem odbywają się koncerty. Slab City stało się symbolem wolności, buntu przeciwko nowoczesnemu społeczeństwu. Jego mieszkańcy nie płacą podatków, nie mają prądu i bieżącej wody. Żyją w swojego rodzaju komunie. Większość Slabbersów przyjeżdża na czas zimy z północnych stanów. Tylko niewiele ponad 100 osób zostaje w tym pustynnym mieście cały rok. Nie jest to miejsce niekończącej się sielanki, wielu jego mieszkańców musi zmierzyć się z surowym klimatem i uzależnieniami. Jednak co roku przybywa nowych mieszkańców, którzy decydują się na życie w tym ostatnim wolnym miejscu Ameryki.

Slab City wraz z Salvation Mountain zostały spopularyzowane w ostatnich latach. Dzięki filmom takim jak Into the Wild i licznym teledyskom. Co roku coraz więcej osób przyjeżdża na bezdroża pustyni nieopodal Salton Sea. Zaledwie 3 godziny jazdy z LA lub San Diego, aby zobaczyć kolorową instalację artystyczną poświęconą miłości do Boga. Jeżeli planujesz road tripa po zachodnim wybrzeżu to jest to miejsce, które powinno się znaleźć na Twojej liście.