scroll
Blog

Świat amerykańskich komiksów – dlaczego warto go znać?

Komiksy odegrały bardzo ważną rolę w amerykańskiej popkulturze i do dziś mają znaczący wpływ na wiele kulturowych aspektów nie tylko w USA ale tak naprawdę na całym świecie. Przygotowaliśmy dla Was mały przewodnik, który pomoże przybliżyć ten fenomen kulturowy.

Świat komiksów jest bardzo bogaty, a jego historia obszerna i łatwo się w niej pogubić.  Nawet jeśli nie jesteście fanami komiksów to ten temat powinien Was zaciekawić. Szczególnie jeśli interesujecie się amerykańską kulturą, serialami albo wybieracie na program Work&Travel w USA. Odniesienia do świata komiksów nieustannie pojawiają się w filmach, serialach czy rozmowach i są kluczem do zrozumienia wielu sytuacyjnych żartów i metafor. Poniżej znajdziesz przewodnik w pigułce z wybranymi ciekawostkami:

25 września w USA obchodzony jest National Comic Book Day, czyli narodowy dzień komiksów.

Bez komiksów nie byłoby superbohaterów i współczesnych super produkcji filmowych o ich losach!

Przyjmuje się, że pierwszy komiks na świecie – “The Adventures of Obadiah Oldbuck” został opublikowany już w 1837 roku w Europie. Jego autor, Szwajcar Rudolphe Töpffer uznawany jest za twórcę gatunku.

Komiks w języku angielskimi funkcjonuje pod różnymi nazwami: the picture story, comic strip, graphic novel, comic book.

Złota era komiksów rozpoczęła się 1938 roku wraz z debiutem postaci Supermena opublikowanej w magazynie Acation #1. Można więc przyjąć, że Supermen to pierwszy komiksowy superbohater, który zyskał międzynarodową sławę i jest na topie do dzisiaj. To jedna z najbardziej rozpoznawanych fikcyjnych postaci na świecie!

Najdroższy wylicytowany na aukcji komiks na świecie został sprzedany w 2014 roku za ponad 3 miliony dolarów i był to właśnie pierwszy numer magazynu Action, w którym Superman miał swój start.

Sprzedaż książek komiksowych znacząco wzrosła podczas II wojny światowej. Amerykanie poszukiwali inspirujących patriotycznych wzorców, gdzie dobro zwycięża zło. Na popularności w tym okresie szczególnie zyskał “Kapitan Ameryka”

Jedne z najbardziej znanych komiksowych postaci to: Superman, Batman, Spider-Man, Wolverine, Captain America, Wonder Woman, Black Panther, Hulk, Thor, Iron Man czy Green Lantern.

Świat amerykańskich komiksów jest bardzo bogaty i łatwo się w nim pogubić. Możemy podzielić go pomiędzy dwa główne wydawnictwa, do których należą różne serie komiksów i uniwersa skupiające grupy fikcyjnych bohaterów. Jest to wydawnictwo Marvel oraz DC Comics, które obecne kojarzą nam się m.in. z wielkimi produkcjami filmowymi ukazującymi losy superbohaterów. Marvel to m.in.: seria X-men – przykładowi bohaterowie to: Profesor X, Marvel Girl, Iceman, Wolverine, Magneto, Deadpool, oraz seria Avengers – przykładowi bohaterowie to: Hulk, Iron Man, Captain America, Thor.
DC Comics to m.in. seria Justice League – przykładowi bohaterowie to: Green Lantern, Flash, Superman, Batman, Wonder Woman, Aquaman.

Komiksy wbrew pozorom to nie są ilustrowane książeczki dla dzieci, a wręcz przeciwnie, to poważny rynek dla dorosłych. Wokół świata komiksów przez lata powstała nawet odrębna subkultura ludzi. To pasjonaci komiksów, którzy znają świat fikcyjnych bohaterów od podszewki. Prowadzą na ten temat dyskusje, odtwarzają stroje czy jeżdżą na specjalne zjazdy dla fanów.

Najważniejszym i najbardziej znanym eventem skupiającym fanów komiksów jest Comic-con odbywający się co roku w San Diego w Kalifornii, USA. Podczas tego wydarzenia fani mogą spotkać twórców komiksów, filmów i seriali o tej samej tematyce oraz aktorów. Ponadto na takim zjeździe odbywa się szereg wykładów, prezentacji i wiele innych atrakcji.

Świat komiksów w USA mocno przenika do popkultury, a każdy Amerykanin, nawet jeśli komiksami się nie interesuje, to sporo o nich wie, przynajmniej na podstawowym poziomie. Amerykanie uwielbiają humor, który odnosi się do różnych kultowych filmów, seriali czy książek. Świetnym tego przykładem jest serial, który sam stał się już kultowy “The Big Bang Theory” (tytuł polski: ”Teoria Wielkiego Podrywu”). Główni bohaterowie to grupka nerdów naukowców, którzy są fanami komiksów i wszystkiego co z nimi związane. Cały serial jest dosłownie nafaszerowany mieszanką żartów ze świata, nauki oraz komiksów i superbohaterów. To świetna mieszanka amerykańskiego poczucia humoru.

Motywy ze świata komiksów znajdziemy również w znanej sieci parków rozrywki Six Flags, gdzie poszczególne rollercoaster’y noszą takie nazwy jak: Superman, Batman, Bizarro, Joker, Green Lantern, czy Nitro. Potrafisz rozpoznać wszystkich bohaterów?