scroll
Blog

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o Thanksgiving w USA

Święto Dziękczynienia to najbardziej wyczekiwane rodzinne święto w USA. Zobacz, jakie tradycje związane są z Thanksgiving i jak wygląda ten dzień w amerykańskich domach. Co łączy Thanksgiving, Black Friday i futbol amerykański?

W Stanach, podobnie jak w Polsce mamy wiele okazji do świętowania. Amerykanie bardzo doceniają ważne momenty w historii swojego kraju i z szacunkiem podchodzą do odchodzenia świąt każdego roku. Oficjalnymi świętami występującymi w Stanach Zjednoczonych są: Nowy Rok, Dzień Martina Lutera Kinga Juniora, Dzień urodzin Jerzego Waszyngtona, Dzień Pamięci poległych na polu chwały „Memorial Day”, Dzień Niepodległości, Święto Pracy, Dzień Krzysztofa Kolumba, Dzień Weterana, Boże Narodzenie oraz Święto Dziękczynienia.

Jednym z najważniejszych dni dla Amerykanów jest Święto Dziękczynienia, które dochodzone jest w USA zawsze w ostatni czwartek listopada.

TROCHĘ HISTORII

Według tradycji, tego dnia Amerykanie dziękują za miniony rok, jesienne plony, jak również pozostałe błogosławieństwa którymi zostali obdarzeni. Legenda głosi, że Święto Dziękczynienia po raz pierwszy było obchodzone w roku 1621, kiedy to angielscy koloniści z Plymouth w Massachusetts spotkali się na ucztowaniu wraz z plemieniem Indian Wampanoag. Oficjalnie, Abraham Lincoln w 1867 roku ogłosił Dzień Dziękczynienia świętem narodowym.

NAJWIĘKSZE RODZINNE ŚWIĘTO, CZYLI 3xF

Amerykanie mówią, że Święto Dziękczynienia „is all about family, friends and food”. Ten dzień kojarzy się wszystkim ze spotkaniem najbliższych członków rodziny, pysznym jedzeniem – jest pełen radości, tradycji i symboli. Wiele osób podróżuje w tym czasie do swoich rodzin – często na drugi koniec USA, by wspólnie świętować przy stole pełnym tradycyjnych potraw. Można pokusić się o stwierdzenie, że Święto Dziękczynienia przez wielu amerykanów jest postrzegane jako święto obficiej celebrowane niż Boże Narodzenie. Głównie przez symbolikę wdzięczności, którą okazujemy sobie nawzajem tego dnia – podczas Święta dziękczynienia spotyka się ze sobą cała rodzina – dokładnie tak, jak w Polsce podczas Bożego Narodzenia. W Święto Dziękczynienia nie może zabraknąć tradycyjnych potraw, takich jak pieczony indyk, farsz chlebowy, żurawina, słodkie ziemniaki czy ciasto dyniowe – ucztę rozpoczyna zwykle wspólna modlitwa lub przemowa gospodarza domu.

ATRAKCJE I TRADYCJE THANKSGIVING W USA

Thanksgiving ma w swojej tradycji paradę nowojorską Macy’s, podczas której występuje wielu znanych muzyków, piosenkarzy czy tancerzy z Brodwaya. Na ulicach można zaobserwować ogromne balony z postaciami kreskówek, pokaz klaunów czy cheerleader’ek, a wszystko transmitowane jest od rana w TV.  Osoby, które organizują urlop w USA w listopadzie, często planują spędzenie Thanksgiving właśnie w Nowym Jorku, aby mieć szansę na poczucie nadzwyczajnego klimatu tej słynnej parady. Tradycją Thanksgiving jest też publiczne ułaskawienie jednego indyka przez Prezydenta USA – prezydent ratuje indyka przed podzieleniem losu jego kolegów, którzy trafią w czwartek na amerykańskie stoły w formie pieczeni.

 

PO KOLACJI… CZAS NA MECZ!

Pisząc o Thanksgiving, nie można pominąć tematu futbolu amerykańskiego – wieczorem, po kolacji z okazji Święta Dziękczynienia, amerykańskie rodziny siadają wspólnie przez telewizorem, aby obejrzeć rozgrywki NLF (National Football League) – największej ligi futbolu amerykańskiego. Można powiedzieć, że jest to już tradycja – oglądają mali, duzi, kobiety, mężczyźni – niezależnie od tego, czy na co dzień są fanami tego sportu.

SZALEŃSTWO ZAKUPOWE

Nieodzowną częścią Święta Dziękczynienia jest również dzień następny, czyli Czarny Piątek – Black Friday. To największy dzień zakupowy w Stanach Zjednoczonych! Uczestnicy Camp America wracają do kraju już pod koniec wakacji, ale osoby biorące udział w całorocznych programach wymiany międzykulturowej w USA, tak jak Au Pair in America, czekają wiele miesięcy właśnie na ten dzień – tanie szaleństwo zakupowe! Wiele osób planuje zakup prezentów na Boże Narodzenie po okazyjnych cenach właśnie podczas Black Friday. Kolejki ustawiają się przed sklepami często już w nocy z czwartku na piątek – osoby polujące na tanie zakupy, można zobaczyć przed popularnymi sieciówkami w ogromnych kolejkach – często czekają całą noc na otwarcie sklepu w rozstawionych namiotach, czy na krzesełkach turystycznych! Listopadowe wyprzedaże na Black Friday, w ostatnich latach stały się popularne również w Europie, gdzie też można cieszyć się zakupami po okazyjnych cenach.

CIEKAWOSTKI O THANKSGIVING

Czy wiesz że…

 1. Podczas Święta Dziękczynienia Amerykanie zjadają około 46 milionów indyków.
 2. Szacuje się że w paradzie Macy’s, podczas Święta Dziękczynienia uczestniczy około 3 milionów osób, a przed telewizorami oglądają ją nawet 44 miliony osób.
 3. Nawet 95% Amerykanów obchodzi Święto Dziękczynienia, a 88% serwuje słynnego indyka podczas rodzinnej kolacji.
 4. Po kolacji większość Amerykanów siada całą rodziną by oglądać mecz footballu amerykańskiego. Jest to jedna z wielu tradycji podczas czwartkowego świętowania.
 5. Dziki indyk potrafi latać na krótkich dystansach z prędkością do 88 km/h (55 mph), zaś biegać do 32 km/h (20 mph)!
 6. Po kolacji, kiedy zostanie zjedzony indyk, wyjmowany jest z niego mostek, zwany „kością życzeń” (wishbone). Dwóch chętnych członków rodziny wypowiada w myślach swoje życzenie, a następnie ciągną za kość w swoją stronę. Szansę na spełnienie marzenia ma ta osoba, której zostanie w dłoni większa część mostka.
 7. Amerykanie podczas kolacji świątecznej spożywają między 2 500 a 4 500 kalorii! Możemy to porównać do 8-15 cheeseburgerów.

 

Jeżeli chcecie poczuć magię święta Dziękczynienia zachęcamy do obejrzenia poniższych filmów:

 • Rodzinne Święto Dziękczynienia (A Family Thanksgiving, 2010)
 • Staromodne Święto Dziękczynienia (An Old Fashioned Thanksgiving, 2008)
 • Friendsgiving (2020)
 • Samoloty, pociągi i samochody (Planes, Trains and Automobiles, 1987)
 • A Charlie Brown Thanksgiving (1973)
 • Wakacje w domu (Home for the Holidays, 1995)
 • The Oath (2018)
 • Hannah i jej siostry (Hannah and her sisters, 1986)
 • Świąteczne zaręczyny (Holiday Engagement, 2011)
 • Krisha (2016)

 

Happy Thanksgiving życzy Camp America!