scroll
Blog

Take it easy, czyli angielskie idiomy i jak się ich uczyć

Spotkałeś/aś się kiedyś z wyrażeniami, które ciężko zrozumieć i przy próbie przetłumaczenia ich na język polski okazało się, że nie mają większego sensu? Jeśli tak, to prawdopodobnie był to jeden z idiomów, które są niezwykle popularne w języku angielskim. Przeczytaj ten wpis i dowiedz się, dlaczego ich nauka jest niezwykle istotna dla opanowania języka angielskiego i może być przydatna podczas wakacyjnego wyjazdu do USA,
angielskie-idiomy

Czym są idiomy?

Idiomy to wyrażenia, które mają dwie cechy. Po pierwsze,  ich znaczenia nie da się odgadnąć z sensu pojedynczych słów, które się na nie składają. Znaczenie idiomów  jest raczej umowne i często bardzo metaforyczne. Drugą ważną cechą idiomów jest ich stałość – nie podlegają one modyfikacjom, nie możemy do nich dodawać innych słów bądź zamieniać tych „utartych” na inne. Zanim przejdziemy do tych obecnych w języku angielskim, spójrzmy na przykład z języka polskiego. Możemy się spotkać się z takim wyrażeniem, jak „ręka rękę myje”, które nie ma  absolutnie nic wspólnego z dbaniem o higienę. Oznacza sytuację, w której osoby z jednego środowiska, czy grupy wzajemnie chronią swoje interesy, najczęściej w nieuczciwy sposób.

Angielski to język bardzo bogaty w idiomy i możemy spotkać je właściwie wszędzie – zarówno w języku nieformalnym np. codziennych rozmowach, jak i formalnym. Możesz się z nimi zetknąć w serialach, czy piosenkach, np. w utworze Taylor Swift, „Blank Space”. Występuje tam  idiom „go down in flames”, który oznacza – zakończyć się spektakularną porażką. Z kolei niemal w każdym odcinku serialu „Friends” znajdziesz nie jeden, a nawet kilka przykładów idiomów. W jednym z odcinków wystąpiło ciekawe wyrażenie „hand over fist”, czyli „w szybkim tempie, szybko”. Odgadnięcie właściwego znaczenia obydwu tych przykładów nie jest łatwe, prawda? Idiomów w angielskim jest cała masa i używane są bardzo chętnie,  dlatego często przyprawiają uczących się języka o prawdziwy zawrót głowy. Dodatkowo, sprawę utrudnia fakt, że  idiomy są bardzo często powiązane z kulturą danego kraju i trudno jest znaleźć ich odpowiedniki czy dobre tłumaczenie w języku polskim.

Dlaczego warto uczyć się idiomów?

Jedno jest pewne – jeśli naprawdę chcesz dobrze znać angielski, nie unikniesz zetknięcia z idiomami! Nauka stosowania tych wyrażeń sprawi, że Twój angielski stanie się bardziej płynny. kreatywny, bardziej native-like. Dlatego dobrze jest włączyć ten element angielskiego do swojej nauki.  Znajomość idiomów sprawi, że lepiej i szybciej zaczniesz  rozumieć codzienne rozmowy i przekazy, a natywni użytkownicy spojrzą na Ciebie jak na wprawnego użytkownika języka angielskiego, który zna go także od strony kulturowej.

Jak widać nauka idiomów to same plusy! Poniżej znajdziesz kilka ciekawych przykładów, które możecie zacząć włączać do swoich wypowiedzi – efekt „WOW” gwarantowany!

 1.  a blessing in disguise – szczęście w nieszczęściu
  „My car broke down, but maybe it was a blessing in disguise – I’ve wasted too much money trying to repair it.”
 2. a dime a dozen – na pęczki
  Those antique cups are pretty; but they’re a dime a dozen – you can find them everywhere.”
 3. to beat around the bush – owijać w bawełnę, mówić ogródkami
  Stop beating around the bush and say what’s on your mind.”
 4. to bite the bullet – stawiać czemuś czołozacisnąć zęby i zrobić coś mimo niechęci
  „I had to bite the bullet and told him the bad news,” she said.”
 5. call it a day – zakończyć pracę
  „Well done, guys. Let’s call it  a day and go for lunch, shall we?”
 6. to cut corners – iść na skróty
  „If you cut corners just for a quiet life, you’ll have trouble.”
 7. to get out of hand – wymknąć się spod kontroli
  „And if things get out of hand, call the police.”
 8. to pull someone’s leg – nabierać kogoś
  „My brother always teases me and pulls my leg. He thinks he is funny!”
 9. to wrap your head around something – dobrze coś zrozumieć
  „I still can’t wrap my head around this accident and why it happened”
 10. under the weather – źle się czuć
  „I feel under the weather, can you make me some hot tea?”

 

Jak uczyć się idiomów?

1. Kontekst, kontekst, kontekst (i jeszcze raz kontekst)

Kontekst i jego poprawne zrozumienie jest niezwykle istotne w nauce angielskiego, a szczególnie idiomów. Sama znajomość tłumaczenia nie wystarczy – najlepiej zapoznać się z przykładami zdań albo sytuacjami, w których zostały użyte, aby wiedzieć w jaki sposób je stosować.

2. Słuchaj i zapisuj!

Szukaj idiomów w codziennych rozmowach, serialach, piosenkach. Za każdym razem, gdy znajdziesz nowy, nieznany wcześniej idiom- zapisz go! Notowanie nowopoznanych słówek i wyrażeń ułatwia nam „opatrzenie się” z nimi ale też wspomaga proces zapamiętywania. Robienie notatek wraz z przykładami zdań i tłumaczeniem szybko przerodzi się w dobrą znajomość idiomów, co ułatwi ich używanie w codziennym angielskim.

3. Hold your horses – nie wszystko od razu!

Na początku nauki często jesteśmy zmotywowani i chcemy nauczyć się jak najwięcej w krótkim czasie, co może skończyć się frustracją, bo nie jesteśmy w stanie zapamiętywać wszystkiego tak szybko jak byśmy chcieli. Take it easy – daj sobie czas! Przyswajaj mniejsze porcje materiału, ale częściej je powtarzaj i powoli dokładaj nowe wyrażenia. Pamiętaj też o regularnych powrotach do wyrażeń, które wydają się już opanowane – pomoże Ci to dobrze je utrwalić.

4. Używaj i nie bój się popełniać błędy

Nauka idiomów to nie tylko znajomość ich definicji i znaczeń – przede wszystkim to umiejętność ich używania. Aby te wyrażenia zostały w Twojej głowie i języku, musisz ich używać regularnie i aktywnie. Kiedy rozmawiasz z kimś po angielsku lub piszesz tekst, zastanów się jaki idiom pasuje do danej sytuacji i zacznij go używać. Nie bój się popełniać błędy – każdy to robi, a najlepsza droga do głębszego poznania angielskiego to po prostu używanie go jak najczęściej się da.

Na początku, nauka idiomów może wydawać się skomplikowana, jednak z czasem zauważycie znaczną poprawę w rozumieniu i komunikowaniu się w języku angielskim. Wyjazd do Stanów i udział w programie Work&Travel to świetna okazja do wzbogacania swojego języka, camp to wyjątkowe środowisko, w którym możecie próbować używać nowo poznanych idiomów. Do dzieła!

Zaciekawił Cię temat idiomów?

Koniecznie śledź nasze nadchodzące webinary z serii „Let’s English”, gdzie jedna z lekcji poświęcona jest właśnie Idiomom.
Wicęj informacji na temat darmowych lekcji angielskiego z serii Let’s English znajdziesz tutaj.

Zobacz również