scroll
Blog

Skrzydlaty projekt z miasta Aniołów, czyli słynne murale Colette Miller

Chyba nie ma osoby, która nie widziała gdzieś choćby jednego zdjęcia osoby z charakterystycznymi różowo-niebieskimi skrzydłami w tle. Chcemy Wam przybliżyć historię anielskich murali, które podbiły świat, a w szczególności Instagram! Są to murale przedstawiające anielskie skrzydła, namalowane w różnych miejscach na świecie przez artystkę Colette Miller.

 

Colette Miller to artystka wizualna i performerka pochodząca z Richmond w stanie Wirginia. Tam uzyskała dyplom z zakresu sztuk pięknych na uniwersytecie Virginia Commonwealth, a później kontynuowała studia filmowe na uniwersytecie UCLA w Los Angeles, gdzie mieszka do dziś.

Artystka najbardziej zasłynęła z projektu skrzydlatych murali, które możemy znaleźć na całym świecie: w Ameryce, Kanadzie, na Kubie, w Kenii, i wielu innych krajach Europy. Jednak największe skupisko skrzydeł znajduje się w USA ( w ok. 15-nastu różnych stanach), a szczególnie w Kalifornii, w Los Angeles, gdzie wszystko się zaczęło.

To tam na ulicach “miasta aniołów” w 2012 roku powstały pierwsze skrzydlate murale i zrodził się projekt nazwany przez artystkę: “The Global Angel Wings Project”. Projekt ten miał na celu przypomnieć wszystkim, że to my – ludzie, jesteśmy aniołami tej planety. Artystce zależało też na tym, aby jej sztuka zapraszała ludzi do wchodzenia z nią w interakcję i była dostępna dla wszystkich. Udało się to osiągnąć poprzez namalowanie ludzkiej wielkości pierzastych i kolorowych skrzydeł, które szczególnie wraz z rozwojem Instagrama, instynktownie zachęcały, aby zrobić sobie z nimi zdjęcie.

W tym procesie osoby fotografowane stają się nieodłączną częścią instalacji. Większość murali znajduje się na ulicach, w miejscach publicznych ogólnodostępnych dla wszystkich. Od kilku lat murale zyskały tak dużą popularność, że ludzie z całego świata przybywają specjalnie, aby zrobić sobie zdjęcie z konkretnymi skrzydłami, szczególnie tymi w Los Angeles. 

Pierwsze murale ze skrzydłami artystka malowała z własnej inicjatywy. Jednak z czasem w miarę wzrostu ich popularności część prac została zlecona, a artystka coraz częściej jest zapraszana do malowania ich w różnych znanych miejscach, jak np. lotniska: LAX w Los Angeles czy Ohare w Chicago.

Ponadto cały projekt zapoczątkował falę rozmaitych murali skrzydeł malowanych przez innych artystów oraz innych malowideł, które wyglądają dobrze na zdjęciach robionych na Instagram. 

Wśród fanów murali nie mogło oczywiście zabraknąć uczestników programu Camp America. Poniżej wrzucamy kilka zdjęć naszych uczestników z różnych lokalizacji w USA.

Tutaj znajdziecie oficjalną stronę całego projektu wraz z mapą wszystkich skrzydeł na świecie!

Zobacz również