scroll
Blog

Jak obchodzony jest Dzień Niepodległości w USA?

Czerwono-niebieskie czapki, ozdoby, fajerwerki, parady, ogniska, radosne świętowanie.. Na pewno większość z Was kojarzy ten widok. Początek, a dokładnie 4 dzień lipca, to bardzo ważny dzień dla każdego obywatela Stanów Zjednoczonych - to właśnie wtedy świętowany jest Dzień Niepodległości w USA. W naszym artykule przeczytacie nieco o tradycji 4th of July i dlaczego warto tam być biorąc udział w programie Camp America.

dzień niepodległości usa

Dzień Niepodległościi w USA, czyli 4 lipca, to wyjątkowa data. Tego dnia Amerykanie świętują rocznicę ogłoszenia Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych od Wielkiej Brytanii. Historia 4th of July sięga aż 1766 roku  – tego dnia Kongres podpisał deklarację niepodległości, która po dziś dzień jest symbolem amerykańskiej wolności. Właśnie z tego powodu dzień ten uznawany jest za moment narodzin Stanów Zjednoczonych.  W 1870 r. 4 lipca oficjalnie stał się świętem państwowym i w większości miejsc jest to dzień wolny od pracy.

dzień niepodległości USA

W USA Dzień Niepodległości to niezwykle radosne i bardzo kolorowe przeżycie. Domy ozdabiane są flagami i dekoracjami w narodowych barwach. Wszędzie odbywają się liczne festyny, parady i koncerty, w których uczestniczą często całe rodziny. Królują tam czerwono-niebieskie-białe barwy – właściwie wszystko ozdobione jest motywem amerykańskiej flagi lub co najmniej utrzymane w jej barwach. Wszystkiemu towarzyszy podniosła, ale radosna atmosfera. Tradycją są również patriotyczne przemówienia polityków, oraz spotkania prezydenta Stanów Zjednoczonych z weteranami oraz ich bliskimi. Po zmierzchu mają miejsce prawdziwe wizualne widowiska –  pokazy sztucznych ogni. Szczególnie Waszyngton, a dokładnie teren w bliskiej okolicy Kapitolu, zasypywany jest przez mieszkańców i turystów, który czekają na wieczorne pokazy przy grillu lub pikniku. Jednak największy z nich ma miejsce w Nowym Jorku – tam niebo rozświetla około 20 ton fajerwerków i wraz z pokazem w Waszyngtonie są transmitowane na żywo w telewizji. Ciekawostką jest, że podczas oficjalnych uroczystości wielu imigrantom przyznawane jest amerykańskie obywatelstwo. Tradycyjnie podczas święta amerykańskie bazy wojskowe oddają salwy honorowe, a o północy z każdego stanu USA słychać wystrzał upamiętniający ten wyjątkowy dzień.

dzień niepodległości USA

Chociaż na każdym campie świętowanie 4th of July wygląda nieco inaczej, to śmiało można powiedzieć, że istnieje wspólny mianownik, a wszystko odbywa się w radosnej, podniosłej atmosferze. Pokoje, domki i stołówki dekorowane są w brawach tego święta – znajdziecie tu amerykańskie flagi, girlandy czy inne ozdoby. Często same potrawy w ten dzień ozdabiane są na biało-czerwono-niebiesko, na przykład babeczki czy ciasteczka. Uczestnicy i obsługa campów, często gromadzą się przy grillu czy ogniskach (których s’mores są nieodłączną częścią!) by wspólnie przeżywać ten wyjątkowy dzień. Niektórym z nich towarzyszą także różnego rodzaju konkursy i wspólne śpiewanie piosenek. Częstym zwyczajem jest też organizowanie mini-pokazów fajerwerków.

dzień niepodległości USA

Huczne obchody Święta Niepodległości to wyraz prawdziwej miłości oraz szacunku, które większość Amerykanów żywi do swojego kraju. Przywiązują oni do niego ogromną wagę – da się to wyczuć na każdym kroku. Dzień Niepodległości to jedno z najważniejszych świąt w USA. Udział w programie Work&Travel, jakim jest Camp America, to także możliwość przeżycia go wspólnie z Amerykanami i przekonanie się na własnej skórze, dlaczego 4 lipca ma w USA tak ogromną wagę. To wyjątkowa okazja do poszerzenia swoich kulturowych horyzontów i możliwość przyjrzenia się obrazowi patriotyzmu i miłości do swojego kraju. 

Zaplanujcie wakacje z wyprzedzeniem  – weźcie udział w rekrutacji na wakacje 2022 i przeżyjcie kolejny 4th of July w Stanach Zjednoczonych. Gwarantujemy – zdecydowanie warto!