scroll
Blog

Wyjazd a sesja? Jak to pogodzić?

Studencie! Obawiasz się, że przełożenie sesji na studiach jest niemożliwe i nie dasz rady pogodzić egzaminów na uczelni z wyjazdem do USA na program Work&Travel? Wdech i wydech - to jak najbardziej możliwe! Przeczytaj nasz wpis i dowiedz się, co możesz zrobić, żeby pogodzić naukę ze spełnianiem marzeń i wyjechać na program Camp America do USA!
przelozenie_sesji

Każdego roku studenci zadają nam to samo pytanie – „Co z moją sesją/obroną?”.

Wiele campów rozpoczyna swoje turnusy bardzo wcześnie, dlatego też Dyrektorzy chcą by cały ich zespół przyjechał na miejsce jeszcze przed dziećmi. Stąd też daty rozpoczęcia campów mogą wydawać się nieosiągalne dla polskich studentów. Zatem czy da się to pogodzić i mimo wszystko wyjechać na camp?

Odpowiedź jest prosta – TAK! Wymaga to nieco zaangażowania i wysiłku, ale z doświadczenia wiemy, że jest to jak najbardziej możliwe. W końcu czego się nie robi, aby spędzić wakacje w USA? 🙂 Przed Tobą trochę pracy do wykonania, ale spokojna głowa, mamy dla Ciebie kilka porad, które pomogą Ci zająć się tematem egzaminów – just keep reading!

Rozmawiaj!

przelozenie_sesji

To pierwszy i najważniejszy krok, który pomoże Ci osiągnąć wymarzony cel. Dzięki indywidualnej rozmowie z każdym z wykładowców będziesz mógł przedstawić swój plan oraz motywacje związane z udziałem w programie wymiany kulturowej, jakim jest Camp America. Pokaż swoją gotowość do wykonania dodatkowych zadań, które pomogą Ci we wcześniejszej sesji i zapytaj, jakie oczekiwania mają wykładowcy względem Twojego udziału w programie typu Work&Travel, jak i względem egzaminów i ewentualnej nieobecności w ostatnich dniach semestru letniego. Pamiętaj aby zrobić to odpowiednio wcześnie – gdyż może się okazać, że aby zaliczyć przedmiot w tzw. terminie “zerowym”, będziesz musiał/a samodzielnie opracować otrzymany od wykładowcy materiał, który będzie omawiany podczas Twojej nieobecności. Ale pamiętaj – chcieć to móc!

Zaświadczenie od Camp America

przelozenie_sesji_zaswiadczenie

Doświadczenie nauczyło nas, że uczelnie wyższe  zwykle pozytywnie podchodzą do studentów, którzy pragną wziąć udział w programach wymiany kulturowej, dlatego często zmiana terminów zaliczeń nie jest wielkim kłopotem. Dodatkowo, chętnie pomożemy w załatwieniu spraw studenckich! Jak to możliwe? Sprawa jest prosta! Jeżeli zdecydowałeś/aś się przełożyć swoje egzaminy na dogodniejszy dla Ciebie termin, zgłoś się do nas z prośbą o wystawienie zaświadczenia o udziale w naszym programie. Następnie dokument ten dołącz do podania, które samodzielnie napiszesz i złożysz w dziekanacie lub u swoich wykładowców jako potwierdzenie, że faktycznie bierzesz udział w programie work&travel.

Pokaż, że podchodzisz do sprawy poważnie!

przelozenie_sesji_podejscie

Determinacja i pokazanie, że faktycznie jesteś gotowy poświęcić czas na załatwienie wszystkich spraw przed wylotem, jest kluczowa. Dlatego też regularnie uczęszczaj na zajęcia, dobrze bądź do nich przygotowany/a i bierz w nich aktywny udział. Dzięki temu Twoi wykładowcy dobrze zapamiętają Cię z zajęć, a także upewnią się, że jesteś w stanie pogodzić wymarzone lato w USA ze swoimi uczelnianymi obowiązkami. Może okazać się , że ten dodatkowy wysiłek włożony w dobre przygotowanie się do zajęć korzystnie zaprocentuje przełożeniem sesji egzaminacyjnej, a Ty niedługo będziesz mógł cieszyć się przygodą życia w USA!

Dobry plan to podstawa!

przelozenie_sesji

Przygotuj rozsądny i sensowny harmonogram wcześniejszych zaliczeń, a wszelkie prace pisemne wykonaj wcześniej i nie zostawiaj ich na ostatnią chwilę. Dobre zaplanowanie okresu przed wylotem pomoże Ci rozłożyć zadania w czasie, odpowiednio się do nich przygotować, zdać i wykorzystać maksymalnie pobyt w Stanach! Lepiej nie zaprzątać sobie głowy poprawkami w czasie pobytu w USA, prawda? 🙂

Czeka Cię obrona? No worries!

przelozenie_sesji_obrona

Jeśli w danym roku czeka na Ciebie obrona jednego z etapów studiów (obrona licencjacka, inżynierska czy magisterska) – nie stresuj się, to także możliwe. Zwykle termin obrony można ustalić przed wyjazdem (np. na kwiecień, maj lub na początek czerwca), bądź podejść do niej po powrocie z USA. Wszystko zależy od Ciebie! Niemniej jednak warto pomyśleć o tym z odpowiednim wyprzedzeniem – obrona we wcześniejszym terminie będzie wiązała się z szybszym napisaniem pracy i przygotowaniem do egzaminu. Jeśli zdecydujesz się na podejście do egzaminu po powrocie z USA najlepiej będzie zamknąć wszelkie formalności i złożyć gotową pracę przed wyjazdem na camp. Pozwoli Ci to nie zaprzątać sobie głowy niedokończonymi sprawami podczas pobytu w Stanach.

przelozenie_sesji_dream

Zorganizowanie wcześniejszej sesji egzaminacyjnej czy obrony wymaga ustalenia dobrego planu, poświęcenia czasu i zaangażowania. Umówmy się – łatwo nie będzie! Jednak, dzięki odpowiedniemu przygotowaniu i poważnym podejściu do sprawy, wcześniejsze zaliczenie egzaminów jest jak najbardziej możliwe. Pamiętaj, że robisz to przede wszystkim dla siebie i motywuj się do działania. Nieustannie przypominaj sobie dlaczego to robisz – celem jest wymarzony wyjazd do USA! Wszystko w Twoich rękach, ale zapewniamy – warto!