scroll
Blog

Świąteczny spacer po NYC

Nowy Jork - miasto, które nigdy nie śpi, życie biegnie tam szybko, a otoczenie nieustannie się zmienia. A jeśli mowa o zmianach to Big Apple przechodzi szczególną transformację w okresie Świątecznym. Dlatego dzisiaj chcemy Was porwać na niezwykły spacer po Nowym Jorku i jego bożonarodzeniowych atrakcjach. 

Nowy Jork – miasto, które nigdy nie śpi, życie biegnie tam szybko, a otoczenie nieustannie się zmienia. A jeśli mowa o zmianach to Big Apple przechodzi szczególną transformację w okresie świątecznym. Dlatego dzisiaj chcemy Was porwać nie niezwykły spacer po Nowym Jorku i jego bożonarodzeniowych atrakcjach. 

Przygotowaliśmy dla Was listę 8 świątecznych atrakcji w NYC:

1. Dyker Heights, Brooklyn

Chyba nikt nie przebije rozmachu z jakim Amerykanie podchodzą do dekorowania domów na Święta!

Dekoracyjne szaleństwo jest już na stałe wpisane w amerykańską kulturę, a w okresie Świąt w całych Stanach odbywa się mnóstwo konkursów na najlepiej udekorowany dom. Niektóre miejscowości czy dzielnice miast są już słynne z powodu najbardziej szalonych świątecznych dekoracji. Jedną z takich dzielnic jest właśnie Dyker Heights na Brooklynie w Nowym Jorku. To Bożonarodzeniowy świetlny raj. Właściciele tamtejszych domów wydają rocznie na dekoracje do kilkudziesięciu tysięcy dolarów! Dostępne są nawet specjalne piesze wycieczki po najlepiej rozświetlonych domach. 

Jeśli pamiętacie film “W Krzywym Zwierciadle: Witaj, Święty Mikołaju” to po odwiedzeniu Dyker Heights z pewnością przekonacie się, że gęsto udekorowany światełkami dom przez głównego bohatera to nie jest tylko filmowa fikcja 

Więcej zdjęć tych niezwykłych domów możecie zobaczyć m.in. tutaj, na jednej ze stron organizujących wycieczki po Dyker Heights.

2. Świąteczne pop-up restauracje

„Photo” by ambienttraffic is licensed under CC BY-NC-SA 2.0

Nowy Jork na Święta wypełnia się różnymi tajemniczymi barami i restauracjami. Jedne z nich powstają tylko na okres Świąt, a inne całoroczne przechodzą bożonarodzeniową transformację i toną w setkach wręcz teatralnych dekoracji, które zupełnie zmieniają oblicze danego miejsca. Jedną z takich znanych restauracji jest:  Rolf’s German restaurant znajdująca się pod adresem: 281 3rd Ave, Nowy Jork. Jeśli nie macie okazji odwiedzić jej w okresie Świąt to tutaj znajdziecie video spacer.
Wybierając się do takich specjlanych świątecznych barów czy restauracji warto pamiętać o zrobieniu z wyprzedzeniem rezerwacji, szczególnie jeśli odwiedzamy miasto na krótko. Jak możecie się domyślać, takie atrakcje przeżywają oblężenie. Zrobiona wcześniejsza rezerwacja pozwoli uniknąć wielogodzinnych kolejek.

3. Witryny sklepowe na 5th Ave.

Zakupy na słynącej z najdroższych i najbardziej luksusowych sklepów na Manhattanie piątej alei mogłyby nadszarpnąć nie jeden domowy budżet ;). Warto jednak udać się tam przynajmniej na tzw. “window shopping”, aby móc podziwiać niezwykłe dekoracje, w jakich rokrocznie prześcigają się tamtejsze sklepy.

4. Zimowa jazda na łyżwach w sercu Manhattanu

To gratka dla zwiedzających i kultowa  już rozrywka, uwieczniona w wielu znanych amerykańskich filmach (np. Kevin sam w Nowym Jorku). Dwa najbardziej znane lodowiska to Wollman Rink znajdujące się w Central Parku oraz The Rink pod Rockeffeler Center i słynną choinką. Inne lodowisko warte wspomnienia, mimo iż znajduje się poza Manhattanem to położone na Brooklynie The William Vale. To spektakularne lodowisko, bo znajdujące się w wieżowcu na tarasie widokowym na 23 piętrze. Lodowisko The William Tale zapewni Wam podczas jazdy najbardziej magiczny widok na skyline Manhattanu. Czy może być coś lepszego?!

5. Rockeffeler Tree

Jeśli przy okazji jazdy na łyżwach wspominaliśmy już o Rockeffeler Center to nie można pominąć znaku rozpoznawczo amerykańskich Świąt czyli choinki pod Rockeffeler Center. To świąteczna tradycja ustawiania gigantycznej żywej choinki trwająca nieprzerwanie od 1933 roku. Choinka pod Rockeffeler center nie zawsze zdobywała tytuł największej, czy posiadającej największą ilość światełek, ale zdecydowanie jest uważana za jedną z najsłynniejszych na świecie.

Każdego roku na początku grudnia odbywa się oficjalna ceremonia zapalania światełek. Od tego momentu aż do końca stycznia nowego roku tysiące odwiedzających przybywa, aby zobaczyć choinkę i towarzyszące jej dookoła rozmaite dekoracje świetlne i rzeźby.

6. Prawdopodobnie największe bombki na świecie

Znajdują się na 6-tej alei obok Radio City Music Hall i również należą do kompleksu Rockeffeler Center (choinka i lodowisko umiejscowione są bliżej 5-tej alei). Jest to instalacja składająca się z gigantyczne bombek, które obok otoczone są drzewami od korzeni aż po czubki okręconymi drobnymi światełkami.

7. Świąteczny pokaz pociągów

Photo credit: „NYC in Miniature” by Lori L. Stalteri is licensed under CC BY 2.0
Photo credit: „Green Train on Tracks” by Lori L. Stalteri is licensed under CC BY 2.0-fot7.2

The New York Botanical Garden’s Holiday Train Show® – to niezwykła wystawa, która od ponad dwudziestu lat odbywa się w okresie świątecznym w Nowojorskim Ogrodzie Botanicznym na Bronxie. W ogromnej szklarni pośród egzotycznych roślin umieszczone są modele pojazdów kolejowych, które jeżdżą pomiędzy ponad 140-stoma replikami ikonicznych Nowojorskich budynków, mostów i innych budowli. A wszystko odtworzone jest z dość nietypowych materiałów takich jak: gałęzie, nasiona, orzechy itp.

Tutaj możecie podejrzeć fragmenty wystawy i dowiedzieć się jak powstaje cała instalacja.

8. Jarmarki Bożonarodzeniowe
Nowy Jork ma do zaoferowania niezliczone świąteczne jarmarki, podczas których można kupić wiele dekoracji, wyrobów cukierniczych, jedzenia i napojów. Takim jarmarkom towarzyszy również wiele dodatkowych wydarzeń i atrakcji, a co ciekawsze jarmarki sprowadzają na swoje stoiska wystawców towarów z całego świata. Nie na darmo mówi się, że NYC to świat w miniaturze.

Oto kilka najpopularniejszych jarmarków:
– Bank of America Winter Village at Bryant Park
– Grand Central Terminal Holiday Fair
– Union Square Park Holiday Market
– Columbus Circle Holiday Fair
– Holiday Market at The Oculus