scroll
Blog

Washingtoński Sasquatch – tajemnica Wielkiej Stopy

Postać BigFoot, Sasquatch, Wild Men - wielkiego, włochatego człowieka gór jest głęboko zakorzeniona w kulturze Stanów Zjednoczonych. Potwora znamy głównie z amerykańskiej kinematografii, powieści i komiksów. Gdzie możemy znaleźć ślady Wielkiej Stopy?

Postać BigFoot, Sasquatch, Wild Men, wielkiego, włochatego człowieka gór jest głęboko zakorzeniona w kulturze Stanów Zjednoczonych. W języku rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej Sasquatch oznacza Wild Men of the Woods, BigFoot. Większość rdzennych ludów zamieszkujących tereny górskie wierzyła w mityczną postać wielkiego górskiego stwora.

W Azji wierzono w Yeti, a Native Americans zamieszkujący Góry Skaliste oraz Góry Kaskadowe wierzyli w istnienie Wielkiej Stopy lub Sasquatch. Nazwa BigFoot wywodzi się od śladów stóp, wyglądających jak ludzkie, lecz o wiele większym rozmiarze. Zarówno Native Americans, jak i amerykańscy górnicy i pionierzy opowiadali o śladach, jakie znaleźli na obrzeżach osad.

Amerykańscy antropolodzy od lat prowadzą badania nad istnieniem mitycznej postaci. Niestety poza jej obecnością w tradycji rdzennych ludów, zeznaniami górników, pionierów w XIX i XX wieku oraz kilkoma niewyraźnymi filmami nakręconymi w drugiej połowie XX wieku mającymi ukazywać słynnego wielkoluda nie znaleziono wiarygodnych dowodów na istnienie Wielkiej Stopy.

Mit Wielkiej Stopy jest obecny głównie w amerykańskiej kinematografii, powieściach oraz komiksach. Jej wizerunek znajdziemy często na ubraniach, plakatach, piwach, nazwach restauracji i hoteli. Wielkiego człowieka gór możemy spotkać odwiedzając popularne na travel month parki narodowe. Tam warsztaty o tym, jak poruszać się po Parkach Narodowych prowadzi właśnie BigFoot.

 

Podróżując po zachodnich Stanach, możemy natknąć się na ślady Wielkiej Stopy, szczególnie w Oregonie i Waszyngtonie. Stan Oregon nazywany jest BigFoot State, a na pocztówkach z Parków Narodowych często widnieje ta mityczna postać. Najsłynniejszym miejscem obserwacji Wielkiej Stopy jest Oregon Caves National Monument.

W Waszyngtonie, gdzie najczęściej używa się nazw krain geograficznych, gór, rzek, jezior pochodzenia z języka rdzennych mieszkańców Wielka Stopa znany jest pod nazwą Sasquatch. W miejscowości Index WA, kilkadziesiąt minut jazdy od Seattle znajduje się Expresso Chalet. Możemy napić się tam kawy i podziwiać piękno Północnych Gór Kaskadowych z Sasquatch w miejscu, gdzie kręcono słynny film Harry i Hendersonowie.